Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz/Rzeszów News
Reklama

W rzeszowskim Teatrze Maska, trwa Festiwal „Źródła Pamięci. Szajna–Grotowski–Kantor”. To festiwal poświęcony trzem wybitnym postaciom światowego teatru wywodzącym się z Rzeszowa i z Podkarpacia.

Organizowany od 2011 roku Festiwal „Źródła Pamięci. Grotowski–Kantor–Szajna” to wyjątkowe wydarzenie naukowo-artystyczne wypełnione spotkaniami z ludźmi sztuki, zainspirowanymi ideami wielkiej trójki reformatorów światowego teatru pochodzących z Rzeszowa i Podkarpacia – Jerzego Grotowskiego, Tadeusza Kantora i Józefa Szajny.

Wzruszyli do łez

Festiwal rozpoczął się 28 listopada, wyjątkowym spektaklem przygotowanym przez Teatr Maska. Premiera sztuki „Dziewczynka z zapałkami” według opowiadania Hansa Christiana Andersena, została zrealizowana w formie pantomimy i pełna była plastycznych obrazów, które wzruszyły do łez nie tylko obecne na widowni dzieci, ale też i dorosłych.

Spektakl wyreżyserował Bartłomiej Ostapczuk, muzykę przygotowała muzyka Jagoda Stanicka, a scenografię Sławomir Szondelmajer.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz/Rzeszów News

 

W czwartek publiczność miała też okazję zobaczyć seans teatralny Moniki Wachowicz i Jarosława Freta pt. „Szeol”, powstały z inspiracji i fascynacji III symfonią Henryka Góreckiego, zwaną „Symfonią Pieśni żałosnych”.

Nie tylko spektakle

W piątek scena teatralna został podzielona na kilka miejsc. W auli Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprezentowano prelekcję „Wątki szekspirowskie w twórczości Grotowskiego, Kantora i Szajny”.

Natomiast w Teatrze Przedmieście na ul. Reformackiej zaprezentowano spektakl „Voices” łączący elementy teatru i muzyki, w wykonaniu Teatru Brama z Goleniowa, zainspirowany estetyką i konwencją niemieckiego kabaretu lat 30.

W Masce zaprezentowano przedstawienie zainspirowane estetyką i konwencją niemieckiego kabaretu lat 30. XX w. „Umarłam ze szczęścia”, Teatru A Part z Katowic.

Finał z Makbetem

Dziś ostatni dzień festiwalu. Na scenie Teatru Przedmieście – „Makbet. Głosy z ciemności”. który stawia diagnozę współczesności. Świat na gruzach, świat w ruinie, apokalipsa, zło mieszkające na bagnach, które nie boi nam się ukazać, a nawet mówić do nas i wchodzić z nami w grę.

Lucyfer już się nie kryje, tylko odsłania twarz. Tam, gdzie nie ma miłości, rodzi się zło. Co stanie się, jeśli nie powiemy „nie!”, jeśli damy się opętać niszczycielskim podszeptom tego świata?

Co stanie się jeśli nie będziemy reagować na zło, na przemoc i niszczycielskie zapędy polityków i demagogów?

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4
17.00 Teatr Przedmieście „MAKBET. GŁOSY Z CIEMNOŚCI”

(red)

 

 

 

 

Reklama