Zdjęcie: ZUS Oddział w Rzeszowie

Czerwcowe emerytury na korzystniejszych zasadach. ZUS przeliczy je ponownie z urzędu. Oznacza to, że emeryci nie muszą składać wniosków.

W poprzednich latach osoby, które ubiegały się o emeryturę, otrzymałyby w czerwcu świadczenie niższe niż np. w maju lub lipcu.

– Nasze wyliczenia wskazują, że na dotychczasowych zasadach emerytura czerwcowa byłaby niższa od majowej o 5 proc. i od lipcowej o 12 proc. Daje to nawet kilkaset złotych miesięcznie, w zależności od wysokości emerytury – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. 

Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych doradzał klientom, aby złożenie wniosku o emeryturę odłożyli przynajmniej do lipca.

– Nasze działania przyniosły efekty. Decyzję o przejściu na emeryturę w czerwcu przekładało kilkanaście tysięcy osób rocznie – mówi Uścińska. – W latach 2018-2019 liczba osób przechodzących w czerwcu na emeryturę stanowiła ok. 1 proc. ogółu przyznanych w danym roku emerytur – dodaje.

Zmiana zasad wyliczania emerytur 

Dotychczasowe zasady wyliczania czerwcowych emerytur zmieni Ustawa z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

– Dzięki niej zastosowane będą dodatkowe waloryzacje kwartalne, które dotąd nie przysługiwały przy ustalaniu emerytury w czerwcu. Kluczowe jest to, że waloryzacje kwartalne, w szczególności za I kwartał roku, są korzystniejsze niż waloryzacje roczne – tłumaczy prof. Gertruda Uścińska.

Ustawa zmienia zasady wyliczania emerytur na stałe. Dlatego w przyszłości osoby kończące wiek emerytalny w czerwcu mogą bez obaw składać wnioski o świadczenia właśnie w czerwcu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!
Przeliczane z urzędu

– Osobom, którym emerytury zostały przyznane w czerwcu tego roku, świadczenia zostaną przeliczone z urzędu, z uwzględnieniem ustawowych zmian. W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie przepisów – wyjaśnia Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podkarpackiego.

Oznacza to, że emeryci z czerwca nie muszą składać wniosku o przeliczenie wysokości emerytury. Ponowne obliczenie świadczenia ogarnie okres od dnia powstania prawa do świadczenia, a więc od 1 czerwca. Po przeliczeniu wypłacane będą wyrównania.

Dla kogo jeszcze zmiana przepisów?

Zmiana przepisów dotyczy nie tylko emerytur przyznanych w czerwcu 2021 roku, lecz także rent rodzinnych przyznanych po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku.

– Nie ma przy tym znaczenia, czy ZUS przyznał emeryturę na wniosek ubezpieczonego czy z urzędu, tzn. bez wniosku, po rencie z tytułu niezdolności do pracy – zaznacza Dyląg.

Osoby, które przeszły na emeryturę w czerwcu 2020 roku, zyskały korzystniejsze świadczenia dzięki tzw. tarczy antykryzysowej. 

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama