Zdjęcie: GDDKiA Rzeszów

W blisko 70. procentach jest już gotowy ponad 12-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 Sokołów Małopolski – Stobierna. Drogowcy zapowiadają zakończenie inwestycji w czerwcu br.

Ten fragment S19  buduje firma Aldesa Construcciones Polska. Inwestycja będzie kosztowała prawie 290 mln zł. Droga ma omijać Sokołów Młp. od strony wschodniej i bezpośrednio łączyć się z już oddanym do ruchu odcinkiem S19 Stobierna – Rzeszów. Przebiegać ma przez dwa powiaty: łańcucki i rzeszowski.

Na odcinku Sokołów Młp. – Stobierna będzie 29 obiektów inżynierskich. Joanna Rarus z rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, poinformowała nas, że roboty na tym odcinku „ekspresówki” wykonano w 68. procentach. W przypadku robót mostowych, zaawansowanie wynosi 90 proc.

W trakcie przerwy zimowej, która trwała od 15 grudnia do 15 marca, Aldesa Construcciones skupiała się głównie na porządkowaniu placu budowy. Budowano też oświetlenia przy dwóch Miejscach Obsługi Podróżnych, które będą w Nienadówce i Stobiernej, oraz w okolicach węzła Sokołów.

Na całym ponad 12-kilometrowym odcinku S19 wykonano podbudowę zasadniczą. – Prawie cały odcinek (do wykonania pozostało ok. 650 m) posiada warstwę wiążącą, a na długości ok. 3,7 km położona została już warstwa ścieralna – przekazuje Joanna Rarus.

Zdjęcie: GDDKiA Rzeszów
Zdjęcie: GDDKiA Rzeszów

Trwają także prace wykończeniowe, m.in. układanie krawężników i stawianie słupów pod ekrany akustyczne. Prace wykończeniowe prowadzone są również na obiektach mostowych. 11 z nich ma już pozwolenie na użytkowanie Do końca kwietnia mają być kolejne trzy, a w maju pozwolenie dla pozostałych 15.  

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Po zakończeniu przerwy zimowej ruszyły roboty na drogach dojazdowych, których łączna długość wynosi prawie 16,5 km. W dalszym ciągu trwają prace przy budowie oświetlenia, a także przy budowie budynków na MOP Nienadówka oraz MOP Stobierna.

GDDKiA zapowiada, że budowa tego odcinka S19 zakończy się w czerwcu br.

Dotychczas na Podkarpaciu powstało niecałe 18 km „ekspresówki”: prawie 7-kilometrowy odcinek Rzeszów – Stobierna i niespełna 4,5-kilometrowy odcinek Rzeszów Zachód – Świlcza. W budowie jest 6-kilometrowy odcinek  Świlcza – węzeł Rzeszów Południe (Kielanówka). On też ma być gotowy w tym roku.

Droga S19 powstaje pomiędzy przejściem granicznym z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej a granicą ze Słowacją w Barwinku. Cały trasa przechodząca przez Podkarpacie, województwa lubelskie, mazowieckie i podlaskie będzie mieć ok. 570 km. Podkarpacki fragment – 174 km. Cały odcinek S19 z Rzeszowa do Lublina kierowcom ma być udostępniony w 2021 r.

Zdjęcie: GDDKiA Rzeszów
Zdjęcie: GDDKiA Rzeszów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama