SSUCv3H4sIAAAAAAAEAJ2QTQrDIBCF94XeQVxnkWJCk16ldDFRCVITwZ+UEnL3jhrBdXfO9+aN82a/XgihEzjF6YPsscJaaR2ct+CVWRG3zcmlUN5YBTrCyI6kUOfBByddHHEiDl7O2Jvh6S//PHNNipBEdKBEaVMxF6bECjqav5358SpRYJYr/6aFqyBWagk5yDO30vfHS7vU0TYlpKlqCEKZKuVmOOhoYNVkjgc1S+USeKC44Y21I2Nd149DP96Hjg248/ED1iaUEpgBAAA=

Dbanie o czystość w domu nie zawsze zapobiega pojawieniu się brzydkich zapachów. Niektórzy starają się uporać z tym problem poprzez zakup oczyszczacza powietrza. Warto sprawdzić, czy takie urządzenie naprawdę jest w stanie wyeliminować nieprzyjemną woń i od czego uzależniona jest jego skuteczność.

Źródła brzydkich zapachów i ich szkodliwość

Wiele niepożądanych zapachów pochodzi z kuchni i ma związek ze sposobem przechowywania żywności i przyrządzania posiłków. Warto zaznaczyć, że podczas niektórych procesów kulinarnych dochodzi do wytworzenia nie tylko niemiłych woni, ale i szkodliwych substancji,  np. naftalenu, wydzielającego się szczególnie w trakcie smażenia na gazie.

Poważny problem stanowią także papierosy i inne wyroby tytoniowe. Wprawdzie zapach nikotyny można wyeliminować z powietrza dosyć szybko, lecz jeżeli osadzi się on na obiciach mebli, zasłonach oraz innych elementach wyposażenia, to pozbycie się go nie będzie proste. Dym tytoniowy stanowi duże zagrożenie, ponieważ oprócz zapachu wyróżnia go zawartość szkodliwych dla zdrowia substancji. To samo można powiedzieć o farbach i innych środkach chemicznych, które są wykorzystywane podczas prac porządkowych i remontów. W skład płynu do mycia szyb wchodzi m.in. amoniak, natomiast środki do czyszczenia mebli zawierają formaldehyd. Sytuację komplikuje fakt, że niektóre z tego typu preparatów są niezbędne właśnie do usunięcia źródła brzydkich zapachów, zwłaszcza w przypadku łazienki, gdzie co jakiś czas konieczne bywa zastosowanie np. środka do udrażniania rur.

Z wyeliminowaniem nieprzyjemnej woni często mają problem także właściciele zwierząt. Kocia kuweta i terraria dla gryzoni mogą negatywnie wpływać na jakość powietrza w pokoju nawet pomimo regularnego czyszczenia ich. Tych oraz innych brzydkich zapachów nie da się zwalczyć przy pomocy odświeżaczy powietrza, gdyż takie preparaty jedynie maskują nieprzyjemną woń. Co więcej, wiele ze środków zapachowych zawiera szkodliwe związki, w tym destylaty ropy naftowej, benzen i formaldehyd, które wywołują szereg chorób, włącznie z nowotworami.

Jaki filtr pochłania brzydkie zapachy?

Jedną z głównych różnic pomiędzy oczyszczaczami powietrza jest rodzaj wykorzystywanych przez nie filtrów. To właśnie skład systemu filtracyjnego jest głównym czynnikiem decydującym o skuteczności urządzenia w walce z brzydkimi woniami. Zdolność do pochłaniania zapachów wykazuje bowiem wyłącznie filtr węglowy. Jest on zbudowany z węgla aktywnego, który charakteryzuje się dużą powierzchnią aktywną w stosunku do jednostki masy, a co za tym idzie znakomitymi właściwościami absorpcyjnymi. Filtr węglowy radzi sobie z eliminacją zapachów pochodzących z różnych źródeł. Ponadto oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków organicznych, w tym ze wspomnianego już benzenu i formaldehydu. Oznacza to, że oczyszczacz z węglem aktywnym usuwa substancje pochodzące ze środków wykorzystywanych w celu wyeliminowania źródła brzydkich zapachów.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W pozbyciu się niechcianej woni nie pomogą natomiast wodne oczyszczacze powietrza ani inne urządzenia bez filtra węglowego. Nie oznacza to jednak, że pozostałe filtry są nieprzydatne. Poza zanieczyszczeniami gazowymi w powietrzu znajdują się m.in. pyły zawieszone i alergeny wziewne, które skuteczne usuwa filtr HEPA. Zakup oczyszczacza wyposażonego w węgiel aktywny i technologię HEPA  jest zatem rozsądnym i opłacalnym rozwiązaniem.

Jak dokonać wyboru oczyszczacza?

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jaki oczyszczacz powietrza kupić, aby zwalczyć brzydkie zapachy, oprócz systemu filtracyjnego powinny wziąć pod uwagę także inne cechy urządzenia, decydujące o jego skuteczności. Ważną rolę odgrywa powierzchnia oczyszczania, ponieważ każde urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o pomieszczeniach nieprzekraczających pewnej wielkości. Jeżeli rzeczywiste wymiary wnętrza są większe od podanej przez producenta powierzchni filtracji, to oczyszczacz może nie radzić sobie z eliminacją wszystkich niepożądanych substancji, w tym brzydkich zapachów.

Ponadto warto uwzględnić parametry decydujące o kosztach eksploatacji urządzenia, czyli żywotność i cenę wymiennych filtrów oraz ilość pobieranej energii. Należy jednak zaznaczyć, że rzeczywista wytrzymałość filtra może być trochę inna od tej podanej przez producenta, w zależności od stanu powietrza w miejscu użytkowania oczyszczacza.

W trakcie wyboru oczyszczacza przeznaczonego do walki z brzydkimi zapachami najlepiej skoncentrować się na modelach wyposażonych w czujniki jakości powietrza. Posiada je wiele urządzeń, ale zazwyczaj mechanizm ten pozwala na wykrycie wyłącznie zanieczyszczeń takich jak pyły czy kurz. Istnieją jednak oczyszczacze, które zostały wyposażone w czujniki zapachów, ułatwiające szybką eliminację brzydkiej woni. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w modelach Daikin URURU MCK75J oraz Sharp KC-A60EUW.

ARTYKUŁ PARTNERA

Reklama