Reklama

Sen ma większy wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, niż przypuszczaliśmy. Jest tak, ponieważ mózg podczas nocnej regeneracji naprawia uszkodzenia, porządkuje informacje, a także rozwiązuje problemy, z którymi nie radzimy sobie na jawie. Brak snu to najgorsze co możemy zafundować swojemu organizmowi (zaraz obok braku aktywności fizycznej czy lekceważeniu zdrowego odżywiania). Do jakich następstw prowadzi niedosypianie? Sprawdźcie!

Brak snu = choroba?

Zły sen powoduje bardzo wiele chorób. Jedną z pierwszych jest otyłość – udowodniono naukowo, że niedosypianie oddziałuje na hormon zwany greliną, który pobudza apetyt. Tym samym słaba jakość snu lub zbyt mała ilość przespanych godzin może powodować zaburzenia gospodarki hormonalnej. Brak snu zwiększa również ryzyko udaru mózgu, chorób serca czy cukrzycy typu II. Przeprowadzono badanie na zdrowych, młodych mężczyznach, w którym spali oni zaledwie 4 godziny na dobę przez 6 dni. Po tym czasie odnotowano u nich pierwsze objawy przedcukrzycowe! Gdy zaczęli sypiać regularnie, objawy zniknęły. Z tego eksperymentu jasno wynika: osoby śpiące krócej niż 6 godzin mogą znaleźć się w grupie ryzyka naprawdę poważnych chorób. Mała ilość snu powoduje także depresję. Szacuje się, że około 90% pacjentów ze stwierdzoną depresją skarży się na płytki, niespokojny sen bądź jego brak.

Jak spać, by dobrze spać?

Używanie źle dobranego materaca podczas snu również prowadzi do schorzeń, m.in. bólów kręgosłupa. Jeżeli materac, który wybierzemy będzie zbyt miękki, nasze mięśnie, zamiast odpocząć, będą spinać się w poszukiwaniu korzystnej pozycji snu. Takie ułożenie po jakimś czasie doprowadzi do bólu kręgosłupa. Z kolei dobranie zbyt twardego materaca może powodować brak swobodnego krążenia krwi w miejscach nacisku. To również skutkuje ciągłą zmianą pozycji ciała. Osoba śpiąca na takim twardym materacu będzie notorycznie niewyspana (ciężko jej będzie zapaść w głęboki sen). Wybierając materac, powinniśmy kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami, a te różnią się zależnie od trybu życia, wieku, wagi czy wzrostu. Firma Comforteo oferuje pomoc przy wyborze najlepszego materaca, dostosowanego do naszego ciała. W tym celu zapraszamy na stronę www.comforteo.eu.

Dobry sen i jego zalety.

A w czym pomaga odpowiednia jakość i ilość snu? Przede wszystkim wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu – to od niego zależy nasza produktywność, koncentracja i wydajność każdego dnia. Podczas jednego z badań przeprowadzonych na grupie studentów medycyny, sprawdzono, czy sen ma wpływ na ich błędy w praktyce lekarskiej. Okazało się, że grupa, która spała mniej niż 6 godzin popełniała o 36% więcej błędów niż pozostałe osoby, które spały normalnie. Ponadto sen wpływa na poprawę wyników sportowych, a także wzmacnia naszą odporność. Zalecane 8 godzin snu może więc uchronić nas przed chorobami, ale nie tylko – wzmocni nasze ciało i doda nam energii każdego dnia! Warto więc w świecie pełnym obowiązków i stresów znaleźć odpowiednią ilość czasu na regenerację i odpoczynek.

Reklama