Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

„Najaktywniejszy Czytelnik Zimy 2016/2017” to konkurs zorganizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie dla dzieci w wieku szkolnym. Jego celem jest propagowanie czytelnictwa od najmłodszych lat.

Jaką ostatnio przeczytałeś książkę? Kiedy ostatnio odwiedziłeś bibliotekę lub księgarnię, by kupić książkę? Masz w domu jakieś książki? A może ani jednej? Na te pytania coraz częściej zapytani odpowiadają: „nie”, „nie, nie czytam książek”, „nie, nie mam ich w domu”.

Taki stan rzeczy potwierdzają badania, które plasują nasz kraj w Europie na szarym końcu pod względem ilości aktywnych czytelników.

Z raportu Biblioteki Narodowej wynika, że 19 mln Polaków w ciągu roku nie miało w ręce ani jednej książki, 10 mln w ogóle nie ma ich w domu. Zatrważające jest również to, że 6 mln naszych rodaków nie czyta kompletnie nic, nawet prasy czy tekstów na łamach portali internetowych.

„Nie czytamy ani dla przyjemności, ani by rozwijać się zawodowo” – biją na alarm fachowcy.

Literaturoznawcy  i inni badacze zgodnie twierdzą, że czytelników wychowują czytelnicy. W tym przypadku ważną rolę odgrywają dom, w którym się wychowujemy, media oraz szkoła.
Jeśli w rodzice nie czytają, dzieci również z własnej woli nie sięgają po książki. Jeśli kultura masowa na pierwszy plan wysuwa oglądanie filmów, seriali czy bajek młody człowiek również zrezygnuje z czytania, bo ono wymaga od niego znacznie więcej skupienia.

Dlatego też Oddział dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie postanowił zachęcić najmłodszych do aktywnego czytania poprzez konkurs czytelniczy „Najaktywniejszy Czytelnik Zimy 2016/2017”.

W konkursie mogą wziąć udział dzieci w wieku 7-15, które mają aktywną kartę czytelnika w bibliotece. Konkurs trwa do 18 marca br. Kto w tym czasie pożyczy najwięcej książek – wygra. Pod uwagę nie są brane ani prolongaty ani wypożyczane filmy. Na uczestników czekają wspaniale nagrody książkowe.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama