Reklama

Zerwaniem kontraktu grozi marszałek podkarpacki wykonawcom Centrum Wystawienniczo- Konresowego w podrzeszowskiej Jasionce, jeżeli w ciągu 7 dni nie przedstawią programu naprawczego inwestycji.

O CWK, które od grudnia 2013 r. buduje konsorcjum firm Best Construction oraz Karpat – Bud, ostatnio jest coraz głośniej z powodu wstrzymanych prac budowy części wystawienniczej.

CWK to potężna inwestycja za którą odpowiada samorząd podkarpacki. Ma kosztować 135 mln zł i mieć powierzchnię ponad 27 tys. m². W części wystawienniczej, z którą są największe problemy, ma być przestrzeń wystawowa o powierzchni ponad 7,5 tys. m².

Inwestycja musi być zakończona do końca br. Jeżeli tak się nie stanie, samorządowi grozi utrata unijnych pieniędzy, z których budowa CWK jest współfinansowana.

Już w sierpniu ub. r. wykonawcy CWK alarmowali, że zaprojektowana kopuła budynku części wystawienniczej stwarza niebezpieczeństwo dla przyszłych gości. Prace zostały wstrzymane, do tej pory wybudowano jedynie fundamenty.

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, która odpowiada za inwestycję ze strony samorządu, zweryfikowała projekt. Władze RARR zapewniają, że wszystko jest z nim w porządku. 22 stycznia marszałek Władysław Ortyl na konferencji ogłosił, że wykonawcy CWK zostali wezwani do przygotowania programu naprawczego inwestycji w ciągu 7 dni.

– Wezwanie jest ostateczne pod rygorem wypowiedzenia kontraktu – zagroził marszałek Ortyl. Przypomniał, że to nie pierwsze wezwanie, jakie samorząd wystosował do wykonawców inwestycji.

– Zarzuty o niestateczności konstrukcji części wystawienniczej były cały czas przez nas negowane. Konstrukcja jest stateczna, nie zawali się, wytrzyma, nie dojdzie do katastrofy budowlanej. Potwierdziło się poprzez weryfikację dokonaną przez ekspertów. Konstruktorzy z Podkarpacia dobrze wykonali tę konstrukcję. Czy wykonawca z Podkarpacia wraz z podwykonawcami dokończą inwestycję? Tego na dzisiaj nie wiemy – powiedział Władysław Ortyl.

CWK ma być miejscem, w którym odbywałyby się międzynarodowe konferencje. W założeniu powstanie w nim „Centrum Nauki – Łukasiewicz”, czyli interaktywny, multimedialny ośrodek naukowo-edukacyjny, a także biura United Nations Global Compact, którego specjalizacją mają być działania związane z przygotowaniem i realizacją Strategii Karpackiej.

CWK ma być magnesem do ściągania inwestorów, bo jest ulokowane w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska.

Inwestycja co chwilę napotyka na problemy. Najpierw był kłopot z jej finansowaniem, w lutym 2014 r. została zerwana umowa z inżynierem kontraktu – z firmą Bud-Invent z Warszawy. RAAR twierdziła, że niewłaściwie nadzorowano prace wykonawcy, ale zapewniano, że nie ma to wpływu na terminowość robót.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

  1. A wystarczyło w przetargu jako kryterium zapisać że firma musi pochwalić się portfolio inwestycji w których kiedykolwiek wykonywała okrągły szklany dach i tyle. Mniej byłoby przygód. Bo teraz wyglada na to że kogoś kto krył dachy blachodachówką z krokwi świerkowych zaskoczyła złożoność problemu i technologii sferycznego dachu ze szkła 🙂

Comments are closed.