Fot. Archiwum rodzinne. Na zdjęciu Helena Szajer

Rzeszowski Dom Kultury jednym z trzech laureatów ogólnopolskiego konkursu „Pionierzy Polskiej Niepodległości – Kultura i Sztuka”. Dzięki temu zrealizuje projekt „Dama z kotylionem” dedykowany wspomnieniu postaci Heleny Szajer.

Helena Szajer to pionierka polskiej niepodległości, która od 1913 roku do około 1950 roku organizowała życie kulturalne mieszkańców ówczesnej wsi Słocina. Pracując z młodzieżą angażowała się w budowanie i rozwój tożsamości narodowej w okresie odzyskiwania niepodległości i II Rzeczpospolitej.

Projekt „Dama z kotylionem” będzie realizowany w Rzeszowskim Domu Kultury filia Słocina przy ul. Paderewskiego 154. Zorganizowana zostanie innowacyjna wystawa narracyjna z wykorzystaniem krótkich form animacji filmowej, reportażu dźwiękowego oraz gry świateł, której wernisaż zaplanowano na 22 września.

– Projekt zakłada także wydanie pocztówek z graficznym wizerunkiem Heleny Szajerówny i katalogów wystawy, jak również organizację balu kotylionowego połączonego z lekcją nauki walca, który odbędzie się 12 października – poinformował Daniel Czarnota z RDK. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Dama z kotylionem” realizowany jest w ramach programu „Pionierzy Polskiej Niepodległości” prowadzonego przez Instytut Pileckiego. Projekt jest finansowany z pieniędzy ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Szczegóły projektu na stronie www.rdk.rzeszow.pl.

Fot. Archiwum rodzinne. Na zdjęciu Helena Szajer

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama