Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

– Człowiek ma zajęcie, urzędnicy pracę – pisze w liście do Rzeszów News Tomasz Pazdan, który komentuje zasady udzielania darmowych przejazdów miejskimi autobusami dla rzeszowskich uczniów. 

Uczniowie rzeszowskich szkół za darmo miejskimi autobusami, obsługiwanymi przez MPK, mogą jeździć od 10 października. Aby z nich korzystać, rodzice uczniów muszą być rzeszowskimi podatnikami i w mieście składać roczne zeznania podatkowe.  

O tym, jak w praktyce wygląda procedura udzielania darmowej komunikacji uczniom napisał do nas Tomasz Pazdan, Czytelnik Rzeszów News. Poniżej publikujemy jego list. Tytuł pochodzi od redakcji.

Proste i Innowacyjne?

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Urząd Miasta w osobie ZTM-u [Zarządu Transportu Miejskiego – przyp. red.], wydający uprawnienia do przejazdów, wymaga od mieszkańców zaświadczenia o rezydencji podatkowej. Urząd Skarbowy, który ma wydawać takie zaświadczenie, żąda z kolei zaświadczenia (i tu niespodzianka) od Urzędu Miasta Rzeszowa o zameldowaniu na terenie miasta MIMO, że zainteresowany posiada dowód osobisty z takim właśnie wpisanym zameldowaniem.

Jak się okazuje, dowód osobisty nie jest dobrym dokumentem. Jedynym dobrym jest, oczywiście, zaświadczenie z… Urzędu Miasta Rzeszowa, które kosztuje 17 zł. Z takim zaświadczeniem wraca się do Urzędu Skarbowego, który wydaje kolejne zaświadczenie na podstawie którego inny dział podległy Prezydentowi, czyli ZTM, wydaje uprawnienie do darmowych przejazdów.

Proste – oczywiście! Innowacyjne – jak najbardziej! Człowiek ma zajęcie, urzędnicy pracę. Wszystko gra! Powyższa procedura dotyczy wszystkich, którzy z różnych względów nie musieli składać PIT-ów, bo nie uzyskiwali dochodów opodatkowanych podatkiem dochodowym: bezrobotni, rolnicy etc.     

Tomasz Pazdan

Reklama