Zdjęcie: Paula Rzońca / Facebook.com / Autobusy obsługiwane przez MPK Rzeszów

Zagranicznych studentów uczących się na rzeszowskich  uczelniach jest około 2 tysiące. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, chce, aby jeździli oni bezpłatnie komunikacją miejską.

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla studentów zagranicznych to nowy pomysł Tadeusza Ferenca na przyciągniecie młodych do Rzeszowa.

– Prezydent, widząc jak wielu studentów zagranicznych studiuje w naszym mieście, postanowił, że będą oni mieli możliwość bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej. Ma ich to jeszcze bardziej przyciągać do tego, aby nie tylko przyjeżdżali do naszego miasta na studia, ale też, by po ich ukończeniu zostawali w Rzeszowie – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Większa liczba mieszkańców w mieście, to większe wpływy do budżetu – dodaje.

W uzasadnieniu uchwały, którą w tej sprawie na najbliższa sesję Rady Miasta przygotował ratusz, czytamy,  że darmowa komunikacja miejska dla studentów to „sposób na promocję miasta i jest czynnikiem miastotwórczym”. 

Ratusz szacuje, że upoważnionych do korzystania z bezpłatnego przejazdu byłoby około 2 tysiące studentów. To głównie obywatele Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Kazachstanu, Hiszpanii, Litwy, Turcji i Indii, którzy przyjechali na studia do Rzeszowa. 

– Jeśli zagraniczny student będzie chciał skorzystać z darmowej komunikacji, będzie musiał być posiadaczem Rzeszowskiej Karty Miejskiej. To tam będzie zapisana funkcja bezpłatnych przejazdów – tłumaczy Maciej Chłodnicki.

Weryfikacja zagranicznych studentów będzie odbywać się na podstawie wykazu, który rzeszowskie uczelnie przekażą do Zarządu Transportu Miejskiego. – Wówczas będziemy wiedzieć, czy dany student rzeczywiście zdobywa wyższe wykształcenie na jednej z rzeszowskich uczelni – wyjaśnia rzecznik. 

Nad pomysłem prezydenta na darmową komunikację radni będą dyskutować 19 czerwca. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama