Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Ważna zmiana dotycząca planu wprowadzenia w Rzeszowie darmowej komunikacji autobusowej dla rzeszowskich uczniów. Aby z niej korzystać, nie trzeba być zameldowanym w stolicy Podkarpacia.

Darmową komunikację dla uczniów rzeszowskich szkół w miniony piątek ogłosił na spotkaniu z mieszkańcami Budziwoja Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. W poniedziałek zaś władze miasta podały, że darmowymi przejazdami autobusami obsługiwanymi przez MPK może być objętych około 20 tysięcy uczniów. 

Decyzję o darmowej komunikacji muszą jeszcze zatwierdzić radni miejscy. Ratusz przewidywał, że jeszcze w tym tygodniu uda się zwołać sesję nadzwyczajną. Wstępnie mówiono, że odbędzie się ona w czwartek. Już wiadomo, że to nierealne.

– Sesję planujemy na poniedziałek na godz. 16:00 – mówi Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Uczniowie rzeszowskich szkół z darmowej komunikacji mają korzystać od października br. 

Ratusz pierwotnie postawił warunek, że z bezpłatnych przejazdów będą mogli korzystać ci, którzy są na stałe zameldowani w Rzeszowie. – Wprowadzenie darmowych przejazdów to koszt 10 mln zł. To pieniądze z podatków mieszkańców Rzeszowa – tłumaczył Tadeusz Ferenc.

Ale od razu pojawiły się wątpliwości, czy rozgraniczanie mieszkańców na zameldowanych i zamieszkałych nie jest czasem sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości.

To nie jedyna wątpliwość. Kolejną jest sytuacja, gdy rodzina ma stałe zameldowanie np. w Krośnie, a od wielu lat mieszka w Rzeszowie, tutaj wynajmuje mieszkanie i tutaj rodzice posyłają dzieci do szkoły. Albo inny przypadek – rodzina mieszka pod Rzeszowem, ale rodzice pracują w Rzeszowie, tutaj też uczą się ich dzieci. 

– Dziecko dostanie darmowy bilet, czy nie? – pytają pasażerowie miejskiej komunikacji. 

Wątpliwości było na tyle dużo, że ratusz doszedł do wniosku, że obowiązek bycia zameldowanym w Rzeszowie nie będzie konieczny.

– Będzie obowiązywała zasada zamieszkania, a nie zameldowania. Aby skorzystać z darmowej komunikacji, w legitymacji szkolnej trzeba mieć wpisany rzeszowski adres zamieszkania. Na Rzeszowskiej Karcie Miejskiej będzie zapisywany darmowy bilet. Bezpłatne przejazdy będą dla osób od urodzenia do zakończenia nauki w szkole średniej, przez cały rok, także w dni wolne od nauki, np. podczas ferii – mówi Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama