Radni Rzeszowa zobowiązali prezydenta Tadeusza Ferenca, by sprawdził, czy uczniowie szkół podstawowych będą mogli w okresie zimowym jeździć za darmo autobusami MPK.

Do tej pory tzw. bilety zerowe, czyli darmowe przejazdy przysługiwały dzieciom do 4. roku życia oraz bezrobotnym. Radni PiS chcą, żeby także uczniowie szkół podstawowych mogli jeździć za darmo autobusami MPK w okresie zimowym. Przywołują przykład szkoły podstawowej na os. Przybyszówka przy ul. Dębickiej, gdzie ulica ma 5 km długości

„Droga dojścia uczniów do szkoły sięga więc nawet 2,5 km. Takich szkół podstawowych w Rzeszowie jest więcej, gdzie uczniowie pokonują pieszo znaczne odległości. Wielu uczniów codziennie pieszo pokonuje takie dystanse, co świadczy o tym, że nie każdą rodzinę stać na bilety dla swoich dzieci” – czytamy w uzasadnieniu uchwały, którą we wtorek zajmowali się rzeszowscy radni.

Do końca roku konkretny plan

Radni PiS, autorzy tej uchwały, uważają, że darmowe przejazdy w zimie autobusami MPK dla uczniów podstawówek byłyby pomocą dla rodzin, których nie stać na kupowane biletów, a z drugiej strony przyczyniłyby się do wzrostu bezpieczeństwa uczniów, którzy w drodze do szkoły nierzadko pokonują ruchliwe ulice.

Rada Miasta Rzeszowa inicjatywę radnych PiS poparła (3 radnych było przeciwko, 3 się wstrzymało od głosu), co jednak nie oznacza, że na tym etapie zapadła decyzja, że darmowe bilety dla uczniów będą. Uchwała na razie zobowiązuje prezydenta Tadeusza Ferenca, by ratusz sprawdził, czy takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe.

Analizę kosztów wprowadzenia bezpłatnych przejazdów ma przeprowadzić Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie. Co ważne, mówimy o uczniach, których prawni opiekunowie podatek dochodowy od osób fizycznych rozliczają w Rzeszowie. Do 30 grudnia br. prezydent ma przedstawić radnym konkretne propozycje zmian finansowych i zasad darmowych biletów.

Wzorem dla Rzeszowa jest Kraków, gdzie podobne rozporządzenie już obowiązuje. – Krakowska uchwała zmierza do tego, żebyśmy jako radni przed ostatecznym podjęciem decyzji otrzymali realne wyliczenia – mówił Grzegorz Koryl, radny PiS. Dopiero po ich przedstawieniu, Rada Miasta Rzeszowa będzie mogła podjąć ostateczną decyzję.

Advertisement

Jeździć mogą cały rok, ale…

Uchwała, którą we wtorek przyjęli rzeszowscy radni, na razie zobowiązuje miasto do tego, by przedstawiło precyzyjne koszty wprowadzenia darmowych przejazdów MPK dla uczniów podstawówek.

– W ubiegłym roku z bezpłatnych biletów skasowanych korzystało 339 uczniów. Przeznaczono na to 92 tys. zł. Każdy rodzic, który spełnia określone warunki może się zgłosić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i nie tylko na okres zimowy, ale na cały rok szkolny otrzymać bezpłatny bilet na dojazd do szkoły – mówi Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa.

Obecnie z bezpłatnych biletów miesięcznych wystawianych na konkretną trasę szkoła-dom mogą korzystać dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, dojeżdżające do szkół podstawowych i ponadpodstawowych (gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych), w okresie nauki, ale nie dłużej niż do 20. roku życia.

Aby otrzymać taką ulgę, miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 351 zł kryterium dochodowego.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama