Prawie 80 tysięcy mieszkańców pięciu podrzeszowskich gmin od dzisiaj (8 września) może korzystać z darmowych przejazdów MKS w obrębie swoich gmin.

Darmowe przejazdy mają zagwarantowane mieszkańcy gmin: Boguchwała, Czarna, Głogów Małopolski, Chmielnik i Trzebownisko. Wystarczy, że wyrobią sobie kartę potwierdzającą, że są mieszkańcami danej gminy. Karta kosztuje 15 zł. Można ją wyrobić na dworcu PKS w Rzeszowie lub w swojej gminie.

10 września bilety będą sprzedawane w Urzędzie Gminy Boguchwała w godz. 11-17, 11 września w kiosku przy Urzędzie Gminy w Głogowie Młp. w godz. 8-16, 12 września w Urzędzie Gminy Trzebownisko w godz. 10-17, 15 września w Urzędzie Gminy Chmielnik w godz. 8-15, 16 września w Urzędzie Gminy Czarna w godz. 8-15.

Darmowe przejazdy w autobusach Miejskiej Komunikacji Samochodowej wprowadził Związek Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa, który cztery lata temu powołał do życia MKS. To była odpowiedź na wysokie dopłaty, jakich od gmin żądało rzeszowskie MPK.

MKS obsługuje w tej chwili 14 tras. Rocznie z usług przewoźnika korzysta 2,5 mln pasażerów. Z darmowych przejazdów mogą korzystać mieszkańcy tylko w obrębie swoich gmin. Do tej pory płacili 2 zł za bilet. Dla związku PKS koszt wprowadzenia zmian nie będzie zbyt duży. Szacowany jest na 30 tys. zł miesięcznie.

Piotr Klimczak, prezes PKS, mówi, że odsetek mieszkańców korzystających z komunikacji na terenach gmin nie jest zbyt duży, bo większość pasażerów i tak dojeżdża do Rzeszowa. – Autobusy ciągle mają wolne miejsca – mówi Klimczak.

Darmowe przejazdy w gminach są też odpowiedzią na ofertę MPK, które kilka miesięcy temu zlikwidowało strefy komunikacyjne. Ceny biletów jednoprzejazdowych z 3,60 zł spadły do 2,80 zł, a miesięcznych ze 130 do 98 zł.

MPK planuje w Rzeszowie wprowadzić darmowe przejazdy dla bezrobotnych. Miałoby to obowiązywać od października.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama