Zdjęcie: Joanna Bród / Rzeszów News

– To tylko formalność – mówią urzędnicy, bo uczniowie z Ukrainy mogą korzystać za darmo z miejskich autobusów od prawie pół roku. Ale teraz muszą wyrobić Rzeszowską Kartę Miejską

Dzieci uchodźców z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną przyjechali do Rzeszowa, od 29 marca mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. 

To właśnie tego dnia, Rada Miasta jednogłośnie zatwierdziła zarządzenie prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka w sprawie pomocy uchodźcom. Za bezpłatnymi przejazdami przemawiały „zasady demokratycznego państwa prawa”. 

Wystarczyło zaświadczenie dyrektora szkoły, że dziecko jest zapisane do jego szkoły, i uczeń z Ukrainy mógł za darmo jeździć komunikacją miejską.

Darmowe bilety dla wszystkich uczniów

Biletów nie muszą kupować także inni uczniowie. Darmowa komunikacja dla uczniów do 21. roku życia obowiązuje w Rzeszowie od października 2018 roku. 

 – Dlatego uchwała przygotowana na najbliższą sesję praktycznie niczego nie zmienia. Jedynie porządkuje formalności – mówi Maciej Chłodnicki z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.  

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Darmowy bilet zapisywany jest na Rzeszowskiej Karcie Miejskiej, którą można wyrobić w jednym z punktów Zarządu Transportu Miejskiego lub obsługi mieszkańców w galeriach handlowych. Do tego potrzebne jest zdjęcie ucznia, legitymacja szkolna, zaświadczenie o zameldowaniu i kopia pierwszej strony zeznania podatkowego rodzica za poprzedni rok.

Uprawnienia dla uchodźców z Ukrainy będą zapisywane na Karcie Miejskiej na podstawie dokumentu potwierdzającego wjazd ucznia na terytorium Polski nie wcześniej niż 24 lutego 2022 roku wraz z ważną legitymacją szkolną. Będą ważne do 30 września 2023 roku, czyli tyle samo co dla pozostałych uczniów. 

Projekt uchwały w tej sprawie znalazł się w programie wtorkowej (27 września) sesji rady miasta.

Do rzeszowskich szkół podstawowych i średnich chodzi 1130 uczniów z Ukrainy. Miesiąc po ataku Rosji na Ukrainę, w Rzeszowie przebywało ponad 10 tys. uchodźców z Ukrainy. Wówczas do przedszkoli i szkół zapisanych było  ponad 700 ukraińskich dzieci.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama