Fot. Materiały prywatne. Na zdjęciu Dawid Homa

Nie Sławomir Styka, jak chciał Adam Dziedzic, a Dawid Homa będzie rządził gminą Świlcza do czasu przyszłorocznych wyborów samorządowych. 

Poinformował o tym we wtorek, 7 listopada, Michał Mielniczuk, rzecznik wojewody podkarpackiego. To na wniosek byłej już wojewody Ewy Leniart z 27 października, premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Dawida Homę na tzw. komisarza gminy Świlcza.

Tydzień wcześniej dotychczasowy wójt Świlczy Adam Dziedzic (PSL), który po wyborach z 15 października dostał się do Sejmu, apelował do Ewy Leniart, by w swojej rekomendacji do premiera, postawiła na Sławomira Stykę, wicewójta Świlczy.

Dziedzic nie chciał, by tymczasowym gospodarzem gminy był człowiek z PiS. – Od tych „dobrodziei” niewiele dostaliśmy przez 8 lat – mówił 20 października Adam Dziedzic.

Współpracownicy Ewy Leniart zapowiadali, że rozważy ona sugestie Adama Dziedzica, by komisarzem gminy został Sławomir Styka. Ostatecznie Leniart (też dostała się do Sejmu z listy PiS, 2 listopada premier odwołał ją z urzędu wojewody) postawiła na Dawida Homę. 

Powrót do gminy

33-letni Homa był wieloletnim pracownikiem Urzędu Gminy Świlcza, od 2010 r. pracował w referacie rozwoju gospodarczego, infrastruktury i planowania przestrzennego. Zaczynał od stażu, potem został referentem, a na następnie zastępcą kierownika tego referatu.

W tym roku Dawid Homa, który skończył inżynierię środowiska w specjalności zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków na Politechnice Rzeszowskiej, zmienił pracę – od maja w Urzędzie Miasta Boguchwała był szefem referatu ochrony środowiska. 

Teraz Dawid Homa wraca do gminy Świlcza i będzie nią rządził do czasu przyszłorocznych wyborów samorządowych. Ich dokładny termin nie jest jeszcze znany. Wiadomo tylko, że wybory mają być na wiosnę. 

– Propozycja bardzo mnie zaskoczyła a zarazem poczułem się bardzo doceniony. Wiem, że przede wiele wyzwań, ale z pomocą współpracowników uda nam się wspólnie osiągać kolejne cele – uważa Dawid Homa. Do żadnej partii nie należy. 

– Po ocenie kandydatur, wojewoda zarekomendowała w swojej opinii, najlepszych kandydatów, gwarantujących sprawną administrację, spełniających wymogi formalne, dających rękojmię prawidłowego wypełniania obowiązków – wyjaśnia Michał Mielniczuk.

Germański w Ustrzykach Dolnych

Bo oprócz Dawida Homy, Ewa Leniart premierowi zarekomendowała, by komisarzem Ustrzyk Dolnych został Paweł Germański. W Ustrzykach również dotychczasowy burmistrz, Bartosz Romowicz, dostał się do Sejmu z listy Trzeciej Drogi.   

Paweł Germański także będzie rządził Ustrzykami Dolnymi do czasu przyszłorocznych wyborów samorządowych. Zarówno on, jak i Dawid Homa komisarzami gmin zostali 6 listopada. Swoje obowiązki zaczną pełnić od 8 listopada. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama