Był żydowskim przedsiębiorcą i filantropem. Podczas II wojny światowej opiekował się żydowskimi sierotami i poszedł z nimi na śmierć do komory gazowej. Dawid Kurzmann będzie miał w Rzeszowie swoją tablicę pamiątkową.
Z inicjatywą upamiętnienia Dawida Altera Kurzmanna wyszła organizacja „Polanski-Fundation”. Już w zeszłym roku zwróciła się do władz miasta z wnioskiem, by patronem jednej z rzeszowskich ulic został Kurzmann.
Zdecydowano, że w Rzeszowie będzie tablica poświęcona Kurzmannowi. Tablica jest już gotowa. Na szklanej tafli umieszczono dwa zdjęcia. W lewym górnym rogu jest portret Dawida Kurzmanna, obok fotografia na której pozuje z dziećmi z żydowskiego sierocińca oraz wychowawcami z placówki. Pod spodem umieszczono krótki życiorys w języku polskim i angielskim.
Dawid Alter Kurzmann urodził się w Rzeszowie, pod koniec maja 1865 roku z ojca Jacova i matki Diny. Wiadomo o nim tylko tyle, że pochodził z ortodoksyjnej chasydzkiej rodziny. Kolejne informacje dotyczą już czasu, kiedy mieszkał w Krakowie. Tam też spędził całe swoje dorosłe życie. W 1887 roku mieszkał z rodziną przy ul. Mostowej 10.
Był znanym i szanowanym przedsiębiorcą, zarządzał spółkami handlującymi stalą. Założył międzynarodowy ultraortodoksyjny ruch chasydzki, wspierał uczelnie, był zwolennikiem edukacji kobiet. Finansował też dom sierot dla żydowskich dzieci, a od 1918 roku był jego dyrektorem i znaczną część zysków z prowadzonych przedsiębiorstw przekazywał na działalność placówki.
W październiku 1942 roku, gdy władze okupacyjne zarządziły likwidację krakowskiego getta, Niemcy zaproponowali mu pracę w innej placówce dla dzieci. Mógł w ten sposób ocalić swoje życie. Kurzmann nie przyjął propozycji, inni opiekunowie także odmówili, i z około trzema setkami dziećmi pomaszerował na dworzec kolejowy w Płaszowie. Wywieziono ich do Bełżca. Zginęli 28 października 1942 roku w komorach gazowych obozu zagłady. Dawid Alter Kurzmann miał wtedy 77 lat.
Kurzmann nazywany jest „krakowskim Januszem Korczakiem”, bo tak jak on poszedł z dziećmi na śmierć.
Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej rozpocznie się w Rzeszowie 24 października w południe. Tablica zostanie umieszczona na ścianie starej synagogi przy ulicy Bożniczej.
(la)
redakcja@rzeszow-news.pl