Zdjęcie: Open Badania
Reklama

17 września w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie będzie można bezpłatnie wykonać badania ginekologiczne, USG piersi, badanie cytologiczne. Odbędą się też konsultacje ginekologiczne z ekspertami.

Wrzesień jest miesiącem świadomości nowotworów ginekologicznych. Uniwersytecki Szpital Kliniczny włącza się do ogólnopolskiej akcji „Dbam o siebie – dbam o swoje zdrowie”.

Rocznie odnotowuje się w Polsce 73 530 zachorowań na nowotwory u kobiet, z czego ponad 37 proc. stanowią nowotwory kobiece, a same nowotwory ginekologiczne (jajnika, endometrium, szyjki macicy, sromu), to ok. 14 procent. 

Ponad 13 500 kobiet umiera co roku, z czego połowa na nowotwory ginekologiczne.

– Cytologia jest najważniejszym badaniem dla kobiety – podkreśla prof. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w USK w Rzeszowie, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

Cytologia umożliwia szybkie wykrycie zmian przedrakowych i raka w bardzo wczesnym stadium. Badanie polega na pobraniu z szyjki macicy materiału do badania mikroskopowego. Lekarze zalecają cytologię raz na 3 lata.

– Odpowiednie leczenie choroby zdecydowanie zwiększa szanse na pełny powrót do zdrowia – podkreśla prof. Kluz.

17 września (niedziela), w Podkarpackim Centrum Onkologii w USK, od godz. 8:00 do 12:00 odbędą się bezpłatne badania i konsultacje dla kobiet: 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– badanie ginekologiczne (20 miejsc),

– badanie USG piersi, skierowane do kobiet w wieku 18-50 lat (20 miejsc),

– badanie cytologiczne w cytobusie, badanie dla kobiet w wieku 25-59 lat w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy (20 miejsc),

– eksperckie konsultacje ginekologiczne.

Aby wziąć udział w akcji, należy się wcześniej zarejestrować, pod numerem telefonu: 17 8666 418, w dniach 11-12 września, od godz. 9:00 do 13:00. 

Organizatorem badań i spotkań jest Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, USK w Rzeszowie i Uniwersytet Rzeszowski. Patronat nad wydarzeniem objął krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej – prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński.

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama