Na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć skazał sąd Beatę B., dentystkę z Rzeszowa, która z Narodowego Funduszu Zdrowia wyłudziła ok. 720 tys. zł. „Leczyła” dzieci, których nigdy nie widziała.

O skazującym wyroku, który zapadł w piątek, poinformowały „Aktualności” TVP Rzeszów. Dentystki nie było w sądzie, bo wcześniej dobrowolnie poddała się karze, którą sąd zaakceptował. Obecność Beaty B. w sądzie nie była konieczna. Dentystka ma także oddać pieniądze wyłudzone z NFZ, zapłacić grzywnę i pokryć koszty postępowania sądowego.

Wyrok nie jest prawomocny.

Beata B. miała swój gabinet w Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie przy ul. Orzeszkowej. Sprawa wyłudzenia pieniędzy z NFZ wyszła na jaw w 2014 r. Rodzie zaczęli sprawdzać w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta historię leczenia swoich dzieci. Jedna z matek odkryła, że jej syn ma w zębie dwie plomby, a w rzeczywistości dziecko miało zdrowie zęby, które nie wymagały leczenia. Dentystka wystawiła NFZ rachunek na 1000 zł.

Był też przypadek, gdy dziewczynka rzekomo przez trzy lata była pacjentką gabinetu Beaty B.  Dentystka wysłała do NFZ rachunek na ok. 500 zł.

Kierownictwo podkarpackiego NFZ wysłało do pacjentów Beaty B. ok. 1400 pism, w których pytano ich, czy aby na pewno zasiadali w fotelu dentystycznym B. Okazało się, że ponad 1000 osób w ogóle nie korzystało z usług rzeszowskiej dentystki, której w latach 2006-2013 udało się wyłudzić z NFZ ok. 720 tys. zł.

Fundusz o całej sprawie powiadomił prokuraturę, a ta dentystce postawiła zarzuty wyłudzenia mienia i poświadczenia nieprawdy.

Po wybuchu „afery dentystycznej” dyrekcja Gimnazjum nr 9 wypowiedziała umowę Beacie B. „To żenujące. Jeśli Bóg chce kogoś ukarać, to odbiera mu rozum” – komentował całą sprawę dyrektor placówki Marian Pietryka.

Szkoła nieświadomie przyczyniła się do tego, że proceder wyłudzania pieniędzy z NFZ trwał kilka lat. Dentystyka dostała z gimnazjum bazę numerów PESEL uczniów, gdy Beata B. przedstawiła umowę z NFZ na refundację leczenia zębów uczniów szkoły.  Dostęp do bazy umożliwił dentystce występowanie do NFZ o zwrot kosztów leczenia pacjentów.

Więcej o sprawie w materiale „Aktualności”.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama