Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Rzeszów znalazł się na trasie dermobusa Fundacji Neuca dla Zdrowia, w którym w najbliższy wtorek 31 lipca będzie można wykonać bezpłatne badania znamion i pieprzyków. Na mieszkańców będzie czekał wykwalifikowany personel. 

Zachorowalność na czerniaka skóry w ostatnich latach w Polsce, zwiększyła się
aż trzykrotnie. Co roku o swojej chorobie dowiaduje się około 3100 osób. Schorzenie to cechuje wysoki poziom złośliwości, szybki rozwój i niska odporność na leki. Kluczową rolę w walce z nim odgrywa wczesna diagnostyka i regularna kontrola stanu skóry, która daje szansę na niemal całkowite wyleczenie.

Podstawowymi symptomami, które powinny zwrócić naszą uwagę i skłonić do wizyty u dermatologa są m.in. zmiany koloru naszych znamion, nieregularny kształt bądź ich krwawienie. Niezależnie od ewentualnego występowania tych objawów powinniśmy co roku wykonywać badania dermatoskopowe.

Fundacja Neuca we współpracy z aptekami działającymi w ramach programu Partner+, organizuje ogólnopolską akcję badań, której celem jest promocja profilaktyki i diagnostyka czerniaka.

– Profilaktyka to najprostsze i najtańsze działanie prozdrowotne. Im wcześniej wykryjemy chorobę, tym szybciej zaczniemy ją leczyć. Skóra jest największym organem naszego ciała, który w dodatku chroni nasz organizm przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Dlatego troska o stan skóry to nie tylko troska o wygląd zewnętrzny, ale o zdrowie całego organizmu – mówi lek. Katarzyna Butkiewicz, specjalista dermatologii i wenerologii z Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Dermobus przyjedzie do Rzeszowa we wtorek 31 lipca i będzie stacjonował przy ulicy Pułaskiego 1b od godz. 10:00 do 16:00, przy siedzibie partnera akcji. W trakcie wizyty dermobusa wykwalifikowany personel medyczny oceni wszystkie znamiona barwinkowe pacjentów, potocznie zwane pieprzykami.

Dermatoskop wykorzystywany podczas badania pozwala na obejrzenie nie tylko powierzchni skóry, ale także jej głębszych struktur. Dzięki temu specjalista jest w stanie określić, czy zmiana nie ewoluuje w groźnego dla zdrowia i życia pacjenta – czerniaka złośliwego.

Po zakończonej wizycie, pacjent otrzyma wynik badania wraz obrazem podejrzanego znamienia i dalszymi zaleceniami. Badanie jest całkowicie bezinwazyjne i pozwala na określenie następujących parametrów:

– A (asymmetry) – asymetria – czerniak w odróżnieniu od zmian barwnikowych wykazuje nieregularny wygląd

– B (borders) – granice – brzegi zmiany są nierówne i postrzępione

– C (color) – kolor – kolor czerniaka jest różnorodny od jasnobrązowego do czarnego, nierównomiernie rozłożony, często z punktowym skupieniem barwnika

– D (diameter) – średnica zmiany > 5 mm

E (elevate) – uwypuklenie – uwypuklenie się zmiany ponad otaczający naskórek

Badania mogą wykonać wszyscy zainteresowani, a udział w nich jest bezpłatny. Wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać w okresie siedmiu dni przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.

Opr. (ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: