Zdjęcie: Pixabay.com

Firma Prof-Bud rozbuduje myjnię MPK Rzeszów. Do takiego stopnia, że do mycia autobusów będzie wykorzystywana woda deszczowa. 

O tych planach władze MPK informowały pod koniec czerwca br. To wtedy miejska spółka przewozowa otrzymała pozwolenie na rozbudowę swojej myjni przy ulicy Lubelskiej w Rzeszowie. Rozbudowa ma być nowatorska, bo po zakończeniu inwestycji autobusy, obsługiwane przez MPK, będą myte z wykorzystaniem wody deszczowej. 

Projekt docenił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, który na rozbudowę myjni przyznał MPK dofinansowanie w wysokości 1,91 mln zł. Cała inwestycja ma kosztować 2,72 mln zł. Umowę z wykonawcą, którym została firma Prof-Bud, właśnie podpisano. Rozbudowa myjni ma się zakończyć w październiku 2023 r. 

Według władz MPK, myjnia – po rozbudowie – obsłuży więcej pojazdów. Obecna ma małą przepustowość – 80 pojazdów, a każdego dnia na ulice Rzeszowa wyjeżdża 190 autobusów. Późnym popołudniem i wieczorem do myjni ustawia się kolejka pojazdów, szczególnie jesienią i zimą, gdy z myjni chcą też skorzystać ciężarówki i osobówki.

Po godz. 17:00 spółka musi zamykać myjnię dla TIR-ów i samochodów osobowych. Rozbudowa myjni ma ten problem rozwiązać. I to w nowatorski sposób, bo do myjni będzie wykorzystywana deszczówka, co spółce ma przynieść potężne oszczędności wody i energii. 

– Na dachu myjni zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 25 kW. Wentylacja będzie poprzez kanały z rekuperacją o sprawności odzysku ciepła na poziomie ok. 60 procent. Zamknięty obieg wody używanej do mycia autobusów pozwoli na odzysk wody na poziomie 85 procent – twierdzi Marek Filip, prezes MPK Rzeszów.

Deszczówka będzie zbierana z dachu budynku i placu wokół myjni. Po wstępnym oczyszczeniu ma być stosowana do mycia. Zbiornik retencyjny ma mieć 8 m sześciennych.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama