Zdjęcie: Paulina / Czytelniczka Rzeszów News

Spółka Residence, która buduje bloki u zbiegu ulic Lenartowicza i Podpromie w Rzeszowie, zamknęła drogę wewnętrzną. Mieszkańcy nie mogą z niej korzystać.

Zamknięciem drogi w środku miasta od kilkudziesięciu godzin żyją media społecznościowe. „Ta sprawa jest podejrzana” – piszą mieszkańcach na forach internetowych. 

„Deweloper zagrodził swoją własność. Przejazdu ulicą Podpromie nie ma. Łącznik Kilara – Lenartowicza – Hetmańska zablokowany” – zaalarmowali aktywiści ze stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa. 

Twierdzą też, że zablokowanie drogi „nie ma żadnego racjonalnego powodu, poza satysfakcja ekonomiczną dewelopera”.

Zdjęcie: Katarzyna / Czytelniczka Rzeszów News

Deweloper złamał ustalenia

W środę (28 grudnia), na poczynania dewelopera, który jest inwestorem Capital Towers, zareagowały władze Rzeszowa. Jak poinformowała po południu Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prezydenta miasta, deweloper zamknął drogę wewnętrzną we wtorek, 27 grudnia. 

Urzędnicy przypominają, że droga łącząca ul. Lenartowicza z drogą przy hali Podpromie należy do spółki Residence od 9 października 2015 roku, na mocy zawartego wówczas aktu notarialnego. Deweloper stał się właścicielem drogi po zamianie nieruchomości.  

– Jednym z warunków zamiany nieruchomości było ustanowienie nieodpłatnej służebności przejazdu i przechodu przez działkę. Służebność ustanowiona na tej działce jest nieograniczona czasowo i cały czas obowiązuje – twierdzi rzecznik Kłeczek-Krawiec. 

Dodała, że inwestor ma obowiązek zapewnić przejazd i przejście mieszkańcom. – Tego nie dopełnił. Nie wystąpił również do miasta o zgodę cywilno-prawną na czasowe uniemożliwienie korzystania ze służebności – informuje Marzena Kłeczek-Krawiec. 

Inwestor na dywaniku

W środę, w trybie pilnym, Dariusz Urbanik, wiceprezydent Rzeszowa, spotkał się z inwestorem, by zapewnić mieszkańcom możliwość korzystania z drogi. Co ustalono? Że od czwartku (29 grudnia), od godz. 12:00 blokada zostanie zdjęta. 

Jak wynika z informacji ratusza, w czwartek wykonawca przedstawi miastu harmonogram swoich prac do akceptacji. – Wskaże, w których obszarach będzie prowadził prace i jakie zaplanował możliwości przejścia i przejazdu dla mieszkańców – informuje ratusz.

W środę chcieliśmy porozmawiać z przedstawicielami dewelopera o zamknięciu drogi. Bezskutecznie. 

Zdjęcie: Paulina / Czytelniczka Rzeszów News

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama