hashimoto-rzeszow
Reklama

Choroba Hashimoto to autoimmunologiczne schorzenie tarczycy, które może powodować wiele, często uciążliwych objawów. Na szczęście odpowiednia dieta i leczenie mogą pomóc złagodzić te objawy i poprawić jakość życia osób z Hashimoto. W dalszej części artykułu więcej o chorobie Hashimoto, jej leczeniu oraz roli diety w radzeniu sobie z tą chorobą.

Czym jest Hashimoto?

Choroba Hashimoto, to autoimmunologiczne schorzenie tarczycy, które jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy. W chorobie Hashimoto, układ immunologiczny atakuje tarczycę, co prowadzi do zapalenia i uszkodzenia komórek tarczycy.

Objawy Hashimoto mogą być różne i to często utrudnia szybkie wychwycenie, że ich przyczyna może być właśnie Hashimoto. Mogą obejmować zmęczenie, przyrost masy ciała, wrażliwość na zimno, suchość skóry, depresję i problemy z pamięcią. Hashimoto dotyka głównie kobiety, ale może pojawić się również u kobiet i dzieci. 

Leczenie Hashimoto

Leczenie Hashimoto zazwyczaj polega na przyjmowaniu leków (wydawanych na receptę), które pomagają normalizować poziom hormonów tarczycy i złagodzić objawy choroby. Ważnym elementem terapii jest dieta, o której przeczytasz poniżej, a także odpowiedni tryb życia: odpowiednia ilość aktywności fizycznej i odpoczynku. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Badania są kluczowym elementem diagnozy i leczenia Hashimoto. Lekarze mogą zlecić różne badania, w tym badania krwi, aby sprawdzić poziom hormonów tarczycy. W przypadku Hashimoto, poziom TSH (tyreotropowego hormonu stymulującego wydzielanego przez przysadkę mózgową) w surowicy krwi jest często podwyższony. W trakcie stawiania diagnozy często zlecane jest również badanie poziomu hormonów tarczycy: FT3 i FT4 oraz wykonanie usg tarczycy. 

Dieta przy Hashimoto

Dieta odgrywa kluczową rolę w leczeniu Hashimoto. Niektóre pokarmy mogą pomóc złagodzić objawy choroby, podczas gdy inne mogą je nasilać. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co jeść i czego unikać. Dużo informacji na temat diety przy Hashimoto można znaleźć na https://centrumrespo.pl/dietetyka-kliniczna/hashimoto/. A co jest najważniejsze? Dieta przy Hashimoto powinna być dobrze zbilansowana i bogata w składniki odżywcze.

Jak powinna wyglądać dieta przy Hashimoto? 

Najważniejszą cechą diety przy Hashimoto jest to, aby działała przeciwzapalnie. Powinna zawierać dużo owoców i warzyw, zdrowe tłuszcze, odpowiednią ilość białka i pełnoziarniste produkty zbożowe. Należy zwrócić uwagę na obecność w diecie działających przeciwzapalnie kwasów tłuszczowych Omega-3. Można je dostarczyć organizmowi jedząc tłuste ryby lub przez suplementację. Ważnym składnikiem diety będą również polifenole, których źródłem są na przykład owoce jagodowe i zielona herbata oraz produkty fermentowane, np. kefir i jogurt. 

Reklama