Fot. Materiały prasowe. Kadr z filmu "Niewiniątka"

„Stracone złudzenia”, „Ennio”, Vortex”, „Niewiniątka” – te cztery filmy zobaczycie we wrześniu w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Klaps”, działającym w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Projekcje filmowe będą w każdy wrześniowy poniedziałek. Pokazy zaplanowano o godz. 19:00 w WDK przy ulicy S. Okrzei 7. Karnety miesięczne na cztery filmy są dostępne w cenie 30 zł, a pojedyncze wejściówki na każdy film w cenie 10 zł. Do kupienia w WDK. Projekcje będą połączone z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami.

Zdjęcia: materiały prasowe
„Stracone złudzenia”

W najbliższy poniedziałek (5 września) zobaczycie dramat „Stracone złudzenia” (reż. Xavier Giannoli. To francuski film roku: brawurowa, pełna werwy adaptacja arcydzieła Honoré de Balzaca, która premierowo została pokazana w Konkursie Głównym festiwalu w Wenecji, a na ostatnim rozdaniu Cezarów zdobyła aż 7 statuetek (w tym dla najlepszego filmu).

Za sprawą błyskotliwej reżyserii film trafia w samo sedno współczesnych debat o awansie społecznym, przywilejach, elitach, mediach i pracy w kulturze.

Za sukces tego dowcipnego, smakowitego filmu odpowiada nie tylko na wskroś współczesna energia, ale także świetna obsada: w roli poety-pupilka elit wystąpił Xavier Dolan („Wyśnione miłości”, „Matthias i Maxime”), markizę trzymającą władzę zagrała Jeanne Balibar („Nędznicy”), a pozbawionego skrupułów redaktora naczelnego jednego z tabloidów – Vincent Lacoste („Lolo”, „Na zawsze razem”).

„Ennio”

Tydzień później, 12 września, film „Ennio” (reż. Giuseppe Tornatore). Ponad 500 filmów wybrzmiałoby inaczej, gdyby nie „on”. Ennio Morricone to nie tylko jeden z najbardziej płodnych kompozytorów muzyki filmowej w historii, ale również uwielbiana przez międzynarodową publiczność legenda kina, której twórczość została dwukrotnie nagrodzona Oscarem.

„Ennio” jest żywiołowym portretem geniusza, nakreślonym przez wiernego przyjaciela i znakomitego reżysera. Giuseppe Tornatore zaprasza nas w wyjątkowo osobistą podróż po prywatnym i artystycznym życiu wspaniałego kompozytora. Towarzyszą nam w niej wspominający go artyści i reżyserzy, tacy jak Bernardo Bertolucci, Clint Eastwood, Bruce Springsteen, Quentin Tarantino, John Williams czy Wong Kar Wai, ale przede wszystkim wtóruje nam niezapomniana filmowa muzyka Mistrza. W końcu, historia jego życia to historia kina.

„Ennio” to prezent dla fanów utworów Morriconego i wszystkich produkcji, do których stworzył niepowtarzalną muzykę. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!
„Vortex”

W kolejnym tygodniu (19 września) zobaczycie dramat „Vortex” (reż. Gaspar Noé). To przejmujący i cierpliwy zapis ostatnich dni życia starszego małżeństwa, w które wcielili się: legenda francuskiego kina Françoise Lebrun i kultowy reżyser kina grozy Dario Argento. Noé (Nieodwracalne, Wkraczając w pustkę i Climax) tym razem stawia na twardy realizm, ale nie byłby sobą, gdyby nie eksperymentował formalnie.

Od początku Noé dzieli ekran na dwie części, osobno obserwując powoli tracącą kontakt z rzeczywistością, chorą na demencję żonę oraz schorowanego męża, który nie przyjmuje do wiadomości jej stanu. Zabiegi Gaspara Noé dają niezwykły efekt – samotność, zagubienie i niepogodzenie się ze starością zostały tu pokazane w sposób wręcz oszałamiający, co stawia Vortex na jednej półce z Miłością Hanekego czy Szeptami i krzykami Bergmana.

„Niewiniątka”

Ostatni film w ramach DKF „Klaps” (26 września) to „Niewiniątka” (reż. Eskil Vogt). Małe norweskie miasteczko. Właśnie rozpoczyna się Midnattssol, sezon białych nocy i niekończących się polarnych dni. Dzieci z okolicznych osiedli spędzają beztrosko czas i szukają wakacyjnych przygód.

Tak mogłaby zaczynać się kolejna bajka dla dzieci, ale w reżyserii nominowanego do Oscara Eskila Vogta (Najgorszy człowiek na świecie) oglądamy film, który sprawił, że podczas premierowych pokazów w Cannes widzowie oblewali się zimnym potem i nie mogli oderwać oczu od ekranu.

Trzymający w napięciu, oryginalny, niepokojący zachwycił krytyków (96 procent pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes), a przez niektórych został okrzyknięty nawet skandynawskim Stranger Things. Zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej, Nagrody Publiczności na MFF w Göteborgu oraz kilkunastu innych nagród i wyróżnień na całym świecie.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama