Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

“Boże ciało”, “Nic nie ginie” i “Obywatel Jones” będzie można zobaczyć w listopadzie w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. 

Na filmy połączone z pofilmowymi dyskusjami zaprasza działający w WDK Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps”. Pokazy filmów zaplanowano w poniedziałki o godz. 19:00 w WDK (ul. S. Okrzei 7). Karnety miesięczne na trzy filmy będą dostępne w cenie 25 zł, a wejściówki pojedyncze na każdy film będą w cenie 10 zł

4 listopada zobaczycie, “Boże ciało” w reżyserii Jana Komasy, 18 listopada “Nic nie ginie” Kaliny Alabrudzińskiej, a 25 listopada “Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland. 

Zdjęcie: Materiały prasowe

“Boże ciało”

“Boże ciało” to polski kandydat do Oscara, zdobywca 10 prestiżowych nagród 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, m.in. za najlepszy scenariusz, reżyserię, najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. 

Najnowsze dzieło Jana Komasy to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia 20-letniego chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. W jego rolę brawurowo wciela się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat – laureat Kryształowej Gwiazdy Elle – Bartosz Bielenia.

Pozostałą część obsady dopełniają utalentowani aktorzy młodego pokolenia – Eliza Rycembel i Tomasz Ziętek, zdobywcy prestiżowych wyróżnień poprzednich edycji FPFF w Gdyni – Aleksandra Konieczna i Łukasz Simlat oraz Leszek Lichota – główna gwiazda jednego z najpopularniejszych krajowych seriali – „Wataha”.

„Boże Ciało” to niezwykle oryginalny projekt w polskim i europejskim kinie – ocierający się o tematy tabu, dotykający kwestii społecznych podziałów oraz skomplikowanej duchowości młodych ludzi. Światowa premiera filmu odbyła się na Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie zdobył dwie nagrody: Europa Cinemas Label i Inclusive Award Edipo Re.

Do polskich kin obsypane nagrodami „Boże Ciało” trafiło 11 października br.

“Nic nie ginie”

“Nic nie ginie” zaś to autorski debiut filmowy Kaliny Alabrudzińskiej. Bohaterowie filmu są częścią silnej i ważnej społeczności – społeczności samotnych ludzi. Życie wymaga od nich zmian, którym nie potrafią sprostać. Dopiero gdy zdają sobie sprawę z siły przyrody – siła zaczyna rosnąć w nich. Gdy pozwalają naturze działać, ich natura zaczyna się zmieniać.

– Bohaterowie filmu chorują na moją ulubioną chorobę – smutek. Życie wymaga od nich zmian, którym wcale nie chcą się poddać. Wolą chować się w gąszczu liści i codzienności. A świat dookoła piękny, pogoda słoneczna, więc czemu nie mieliby się odrodzić jako lepszy i weselszy gatunek? – mówi Kalina Alabrudzińska. 

– Mam nadzieję, że mój smutny film was rozśmieszy i podobnie, jak moi bohaterowie poczujecie się częścią silnej i ważnej społeczności – społeczności samotnych ludzi – dodaje reżyserka “Nic nie ginie”. 

“Obywatel Jones”

Z kolei “Obywatel Jones” to polsko-ukraińsko-brytyjski thriller polityczny, najnowszy film Agnieszki Holland został nagrodzony Złotymi Lwami w Gdyni. W międzynarodowej obsadzie wschodzące zagraniczne gwiazdy, m.in. James Norton, Vanessa Kirby oraz nominowany do Złotego Globu – Peter Sarsgaard.

Film przedstawia historię Garetha Jonesa – walijskiego dziennikarza, który w 1933 roku wyruszył do Związku Radzieckiego, aby odkryć przerażającą prawdę, stojącą za reżimem Stalina i sowiecką „utopią”. Kulisy jego reporterskiego śledztwa miały śmiertelne reperkusje, a przy okazji stały się inspiracją do powstania jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku – „Folwarku zwierzęcego” George’a Orwella.

Młody dziennikarz Gareth Jones (James Norton) zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem, zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Teraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem.

Scenariusz filmu w artystyczny i oryginalny sposób dotyka kwestii, które pomimo upływu lat, zupełnie nie straciły na aktualności. Ich spoiwem jest „Folwark zwierzęcy” – znana powieść George’a Orwella. Odsłania ona mechanizmy totalitarnego terroru, które mogą być zwalczane wyłącznie poprzez czynny opór na kłamstwa i przemoc.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: