Zdjęcie: Materiały prasowe

Średnio kilkadziesiąt minut każdego dnia – tyle zajmuje codzienny dojazd do miejsca pracy. Śmiało można ten czas wliczyć do godzin pracy, który jednak nie generuje zysku, lecz zwyczajnie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Alternatywą wydaje się być w tym przypadku jazda na rowerze, posiadająca więcej zalet, niż tylko oszczędność. Oto najważniejsze argumenty za jazdą do pracy na rowerze.

Więcej w portfelu

Dojazdy do pracy niewątpliwie kosztują. Największe koszty ponosi się przy indywidualnym użytkowaniu własnego samochodu. Jednak decydując się nawet na komunikację miejską, co miesiąc trzeba ponosić koszt minimum kilkudziesięciu złotych. Dojazd do pracy na rowerze pozwala na zaoszczędzenie tych pieniędzy. Warto jest indywidualnie obliczyć swój miesięczny koszt dojazdów do pracy, a następnie przemnożyć przez 12 miesięcy. Nawet jeśli miesięczne koszty wydają się niewielkie, to w skali całej kariery zawodowej, suma ta może mocno zadziwić. Znaczną oszczędność w wieloletniej perspektywie można zauważyć nawet wtedy, gdy na rower decydujemy się tylko w ciepłych miesiącach. 

Zawsze na czas

Zdarza się, że 15 minutowa przejażdżka zamienia się w dłużącą się godzinę powolnego przesuwania się po drodze. Korki drogowe to problem nie tylko dużych miast. Czasem zła infrastruktura sprawia, że w godzinach szczytu nieprzejezdne są nawet niewielkie miejscowości. Nie każdy będzie potrafił wykorzystać kreatywnie czas w korku. Najczęściej wiąże się to z irytacją, a także nieprzyjemnymi konsekwencjami, chociażby spóźnieniem do pracy. Jazda na rowerze jest gwarantem dojazdu w określonym czasie, gdyż pozwala na efektywne ominięcie korków ulicznych. Jeszcze przyjemniej jest, gdy rowerem można poruszać się po wyznaczonych ścieżkach rowerowych. Wówczas można uniknąć przedzierania się przez sznur stojących pojazdów. 

W dobrej formie

Do tego, że ruch to zdrowie, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Dojazdy do pracy na rowerze pozwalają na codzienną aktywność, która nie wymaga specjalistycznej wiedzy, dodatkowego czasu czy fachowego sprzętu. Już po kilku tygodniach regularnej jazdy można odczuć pozytywne skutki takiej aktywności. Jazda na rowerze zaliczana jest do treningu aerobowego, jednak nie jest to cała prawda. W zależności od rodzaju trasy, do wysiłku angażowane są również różne partie mięśniowe, co służy ich wzmocnieniu i ma cechy treningu siłowego. Ponadto ten rodzaj aktywności nie obciąża stawów, dlatego jest zdrowszą alternatywą dla popularnego biegania. 

Środowisko jest ważne

Normy powietrza w Polsce, w krytycznych momentach przekraczane są nawet o kilkaset procent. Można wyrażać bierny sprzeciw wobec smogu i zanieczyszczenia przestrzeni miejskiej. Znaczenie mają jednak nawet najmniejsze, jednostkowe zmiany. Zauważalne to jest przede wszystkim na zachodzie Europy, gdzie poruszanie się rowerem miejskim stało się stylem życia i wyrazem szacunku dla środowiska. Porzucając samochód na rzecz roweru, nie tylko nie przyczynia się do emisji spalin, ale także daje pozytywny przykład innym. 

Nie tylko dla ciała

Aktywny odpoczynek zalecany jest zwłaszcza tym, którzy na co dzień zajmują się pracą umysłową, a tym samym prowadzą siedzący tryb życia. Można więc śmiało uznać, że jazda na rowerze do pracy jest odpoczynkiem sama w sobie! Ruch przyczynia się do redukcji stresu i napięcia, wpływa korzystnie na higienę umysłu, a tym samym sprzyja kreatywnemu myśleniu. Codzienna dawka jazdy na rowerze może więc sprawić, że w pracy będzie się wydajniejszym i to bez tracenia dodatkowej energii.

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama