Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

– Jedna z nielicznych i rozpoznawalnych atrakcji Rzeszowa jest pomijana – uważają nasi Czytelnicy. Chodzi o Zamek Lubomirskich. 

Od jakiegoś czasu zamek nie jest podświetlony w godzinach nocnych.

– Prezydent zwracał wielokrotnie uwagę, jak ważny jest odbiór miasta, np. montując bardzo drogie światełka świąteczne, mówiąc że w Rzeszowie przebywa wielu obcokrajowców. Tymczasem zamek – jedna z nielicznych i rozpoznawalnych atrakcji Rzeszowa, jest pomijany. Dlaczego? – pyta Paula, Czytelniczka Rzeszów News.

Oświetlanie Zamku Lubomirskich, który jest siedzibą Sądu Okręgowego w Rzeszowie, nie jest jednak w gestii miasta, tylko sądu. Dawid Kuźniar, kierownik sekretariatu VII Wydziału Wizytacyjnego SO, twierdzi, że w godzinach wieczorno-nocnych działa oświetlenie kinkietowe wszystkich czterech stron elewacji obiektu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Ponadto samoczynnie włączają się latarnie oświetlające dziedziniec zewnętrzny przed wieżą zamkową, a sama wieża dodatkowo jest podświetlana na dwóch górnych poziomach od zmierzchu do ok. 23:00. Obecnie wieża nie jest podświetlana, bo na jej balkonach trwa remont. – Podświetlenie ponownie uruchomimy po remoncie – zapowiada Kuźniar.  

Oddzielnie funkcjonujące podświetlenie wszystkich elewacji Zamku Lubomirskich obecnie nie jest jednak używane. Dlaczego? Wprowadzony plan oszczędnościowy energii elektrycznej. Kierownicy jednostek finansów sektora publicznego zostali zobowiązani do zmniejszenia o 10 procent całkowitego zużycia prądu w zajmowanych budynkach.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama