Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Poznanie oferty dydaktycznej uczelni, a także zwiedzanie laboratoriów, które na co dzień dostępne są tylko dla naukowców i studentów – to atrakcje Dni Otwartych Politechniki Rzeszowskiej, które odbędą się 22 i 23 listopada. 

– Pierwszy dzień naszego wydarzenia jest skierowany przede wszystkim do uczniów szkół średnich, którzy zastanawiają nad wyborem uczelni wyższej. Chcemy im pokazać, że studia na Politechnice Rzeszowskiej to dobry wybór – mówi prof. Grzegorz Masłowski, prorektor ds. kształcenia PRz.

22 listopada (czwartek) od 9:00 do 15:00 na uczniów będą czekali przedstawiciele wszystkich wydziałów i jednostek PRz oraz studenci z kół naukowych i organizacji studenckich. Uczniowie będą mogli wziąć udział w pokazach z zakresu fizyki i chemii, wysłuchać wykładów przygotowanych przez pracowników uczelni  oraz studentów.

Będzie też okazja do spotkania ze studentami, którzy udzielą informacji na temat praktycznej strony życia studenckiego. Uczestnictwo w pierwszym dniu imprezy musi zostać poprzedzone rejestracją grupową pod numerem telefonu: 17 743 20 66.

Spotkanie dla ludzi ciekawych świata

23 listopada (piątek) Politechnika Rzeszowska organizuje IV Nocne Spotkania z Nauką, które jest dla wszystkich: dzieci, ich rodziców, młodzieży szkolnej, studentów, mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia – miłośników wiedzy, ludzi „ciekawych świata” i zachodzących w nim zjawisk. Impreza potrwa od 17:00 do 22:00.

Głównym punktem wydarzenia będzie możliwość zwiedzania laboratoriów Politechniki Rzeszowskiej, które na co dzień są dostępne jedynie dla studentów i pracowników. Pracownicy i studenci uczelni będą opowiadać o badaniach realizowanych w poszczególnych laboratoriach, praktycznym wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Będą także przeprowadzać interesujące eksperymenty. Chętni mogą odwiedzić ok. 50 różnych laboratoriów.

Odwiedzający będą mogli dowiedzieć się m.in. jak uzyskuje się niskie temperatury w Laboratorium Kriomagnetycznym oraz jakie są właściwości różnych materiałów poddawanych niskim temperaturom.

W Wydziałowym Laboratorium Badań Konstrukcji będzie można podglądnąć tzw. maszyny wytrzymałościowe i zmęczeniowe oraz sprzęt pomiarowy wykorzystywany do badań konstrukcyjnych, a także elementy, które już zostały poddane tym badaniom. Najmłodsi będą mogli m.in. zmierzyć się z egzaminem wstępnym z rysunku na kierunek architektura.

W laboratoriach Wydziału Zarządzania będzie można zgłębić tajniki kryminalistyki, zanalizować właściwości produktów spożywczych czy sprawdzić jak tworzy się grafikę oraz animację komputerową.

Ponadto będzie można podziwiać ekspozycję samolotów oraz silników lotniczych. Do dyspozycji uczestników będzie także symulator lotu oraz symulator samochodu ciężarowego. Wśród licznych atrakcji, do dyspozycji uczestników będzie także największa na Podkarpaciu ścianka wspinaczkowa w Centrum Fizjoterapii i Sportu Politechniki Rzeszowskiej.

Teatr wysokich napięć

Dużą atrakcją Nocnych Spotkań z Nauką będzie „teatr wysokich napięć”. W trakcie pokazu wykorzystane zostaną jedne z największych w swoich klasach transformatory Tesli. 

– Zaprosimy też wszystkich małych i dużych sympatyków eksperymentalnego show na pokazy, podczas których będą mogli „zobaczyć niewidzialne” oraz do „wirtualnego laboratorium”, gdzie będzie można samodzielnie uruchomić maszynę parową czy silnik spalinowy Diesla – mówi Paweł Pasterz z firmy Polimedia, która jest partnerem Dni Otwartych PRz.

Nocne Spotkania z Nauką to również pokazy chemiczne i fizyczne, zajęcia dla najmłodszych oraz prezentacje robotów, łazika marsjańskiego, modeli samolotów, bolidu i wielu innych politechnicznych „gadżetów”. Wstęp na IV Nocne Spotkania z Nauką nie wymaga rejestracji. Udział w Dniach Otwartych PRz jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje oraz program Dni Otwartych znajdziecie na stronie dniotwarte.prz.edu.pl

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: