Kilka tysięcy osób tysiąc bawiło się w piątkowy wieczór na rzeszowskim Rynku podczas koncertów z okazji Dni w Diecezjach w ramach Światowych Dni Młodzieży. Gwiazdą był zespół Piersi.

Do diecezji rzeszowskiej na Dni w Diecezjach, które rozpoczęły w środę się przyjechało ponad 1400 pielgrzymów z 19 krajów, m.in. Chin, Ekwadoru, Egiptu, Wenezueli, Brazylii, Francji, Niemiec, Argentyny, Włoch, Kanady, czy Ukrainy.

We wszystkich pięciu diecezjach na Podkarpaciu przebywa ok. 4 tys. młodych chrześcijan z 35 krajów. Przyjechali również z tak egzotycznych krajów jak Gabon, Gwatemala i Wyspy Zielonego Przylądka.

Młodzi pielgrzymi spędzają czas w diecezjach na spotkaniach, koncertach, wieczorach modlitewnych, ale także na zwiedzaniu Podkarpacia. W Rzeszowie w czwartek i piątek na rzeszowskim Rynku wystąpiło sześć zespołów.

Muzyka łemkowska

W pierwszy dzień na scenie zagrali: specjalizująca się w piosenkach ze starego Lwowa i Warszawy kapela „Tońko” z Dynowa, Zespół Pieśni i Tańca „Karpaty”, który zaprezentował tradycyjne tańce polskie i lokalne, oraz Ratatam & Folk Dream Team.

Piątkowe koncerty wypełniły płytę Rynku. Nie bez powodu, bo gwiazdą był zespół Piersi, którego wokalistą jest pochodzący z Rzeszowa Adam „Asan” Asanov. Przed Piersiami zagrali: Dollars Brothers Band i The Key Story.

– Mój śpiew nie ma nic wspólnego z językiem angielskim, choć nazwa zespołu na to by wskazywała- wyjaśniał ze sceny wokalista Dollars Brothers Band, który utwory wykonywał po łemkowsku. W trakcie 30-minutowego muzycy zagrali rockową polkę, balladę i funky.

Po małej rozgrzewce na scenę wkroczyła polsko-ukraińska mieszanka z zespołu The Key Story. Jej skład założycielski tworzą Wiki i Stachu, którzy do Rzeszowa przyjechali na studia zza wschodniej granicy. Później do nich dołączyło dwóch Polaków i w takim składzie grają do dziś.

I choć zaczynali od coverów śpiewanych w lokalnych pubach, tak na rzeszowskiej scenie zaprezentowali się jako wytrawni muzycy.

„Bałkanica” na dwa razy

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Pielgrzymi, którzy brali udział w koncertach, świetnie się bawili – tańczyli i powiewali flagami swoich krajów. Między tłumem krążył również międzynarodowy „pociąg”, który zabierał „pasażerów” do zabawy.

W końcu przyszedł czas na Piersi. Zespół na scenę wkroczył  w rytmie „Bałkanicy”, największego hitu zespołu po tym, jak grupę opuścił Paweł Kukiz. Teledysk do „Bałkanicy” był kręcony na rzeszowskim Rynku. Już po pierwszych dźwiękach tłum oszalał. Piersi zagrały dwa razy „Bałkanicę”.

Adam „Asan” Asanov wspomniał o słynnej studni, która znajduje się na Rynku.

– Trzeba nad nią się pochylić, wypowiedzieć życzenie, wypić „wina dzban” i wtedy gwarantuję, że ono się spełni – radził z przymrużeniem oka wokalista Piersi, podkreślając, że w końcu na koncert mógł przyjść… pieszo.

„Asan”,  spoglądając ze sceny na Rynek, pękał z dumy. – Unijne pieniądze nie poszły na marne. To najpiękniejszy Rynek w Polsce, a może i na całym świecie – zachwycał się swoim rodzinnym miastem wokalista zespołu.

Wieczór Uwielbiania i Msza Posłania

Dzisiaj (23 lipca) pielgrzymi wezmą udział w Wieczorem Uwielbienia dla wszystkich pielgrzymów, który 23 lipca odbędzie się w hali Podpromie o godz. 16:00. W programie godzina świadectw, pytania młodych do biskupów, Liturgia Słowa oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.

Pielgrzymi otrzymają także papieską kremówką, którą specjalnie na tę okazję przygotowali rzeszowscy cukiernicy.

Pielgrzymi nasz region opuszczą w poniedziałek (25 lipca). Przed wyjazdem do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży wezmą jeszcze udział w Mszy Posłania, która o godz. 9:00 rozpocznie się w Parku Papieskim. Przewodniczyć jej będzie biskup rzeszowski Jan Wątroba.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama