Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Już na początku września rzeszowscy seniorzy będą mogli się zgłaszać do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie po „opaskę życia”

Rzeszów rozpoczyna program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023.

„Opaska życia” dla seniorów mierzy podstawowe parametry życiowe, umożliwia bezpośrednie połączenie z centrum opieki i służbami medycznymi. Opaska jest wyposażona w czujnik upadku i lokalizator GPS. Wygląda jak zegarek, ale ratuje życie

Opaska jest dla osób powyżej 65. roku życia. Mogą ją otrzymać zarówno seniorzy sami prowadzący gospodarstwa domowe, jak i mieszkający z bliskimi, który nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

Osoba mająca opaskę, kiedy poczuje się źle, wciska znajdujący się na niej przycisk. Po odebraniu zgłoszenia przez ratownika medycznego z centrum teleopieki, ratownik decyduje o sposobie udzielenia pomocy seniorowi.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Pomoc może polegać na wsparciu emocjonalnym seniora, nawiązaniu kontaktu z osobą z najbliższego otoczenia albo wezwaniu służb medycznych do potrzebującej osoby – mówi Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor MOPS w Rzeszowie.

Opaska ma jeden przycisk, jest łatwa w obsłudze, wodoodporna i działa przez 24 godziny dobę przez 7 dni w tygodniu. „Opaski życia” są elementem programu „Korpus Wsparcia Seniorów”, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

W Rzeszowie program realizuje MOPS. O przyznaniu opaski nie decyduje kryterium dochodowe. W ubiegłym roku do rzeszowskich seniorów trafiło 119 takich opasek.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama