Reklama

„Dobranocka z Literatką” to premierowy odcinek spotkań w Rzeszowie z literatami i literatkami. Organizowany w ramach Gejzeru Kreatywności. Bohaterką premierowego odcinka będzie obiecująca poetka Katarzyna Bolec.

[Not a valid template]

 

Gejzer Kreatywności to grupa całkowicie non-profit, skupiająca ludzi, którzy są zainteresowani rozwijaniem w sobie takiej cechy jak kreatywność. Przyświeca im zasada: „Uczymy się razem i najlepiej od siebie wzajemnie”. Dotyczy to zarówno prowadzących warsztaty, jak i uczestników. Niezmiennym trzonem Gejzeru Kreatywności są Katarzyna Bolec i Sabina Lewicka, która jest także dziennikarką Rzeszów News.

Gejzer Kreatywności obecnie działa trochę jak gejzery występujące w przyrodzie lub wulkany. Kiedy zbiera się energia, trzeba dać jej upust. Innym razem następuje czas wyciszenia i nudy pozytywnie wpływającej na kreatywność. Dlatego też do tej pory Katarzyna Bolec prowadziła warsztaty kreatywnego pisania, podczas których uczyła amerykańskich technik creative writingu.

Nowy projekt

Warsztaty kreatywnego pisania z Katarzyną Bolec w swojej formule zawierają zapraszanie gościa specjalnego, najczęściej poetę, który opowiada nieco o swoich sposobach na pisanie wierszy. Stąd pomysł na spotkania nie tylko z poetami, ale też z prozaikami, po prostu spotkania z literaturą.

– „Dobranocki z Literatką” zainauguruje spotkanie z Katarzyną Bolec. Zaczynamy od siebie. Jeśli formuła spodoba się, będziemy ją kontynuować – mówi Sabina Lewicka.

Katarzyna Bolec to poetka, anglistka, a także autorka jedynego do tej pory tomiku poetyckiego „Plusk”. Ale za to jest zdobywczynią wielu nagród i wyróżnień w konkursach literackich m.in. w Konkursie im. Rainera Marii Rilkego (2011), Struna Orficka (2010), C. K. Norwida (2010), Jana Kulki (2009) , Haliny Poświatowskiej (2004), Praska Przystań Słowa (2004).

Jej debiutancki tomik poezji, „Plusk”, został wyróżniony w konkursie na najlepszy debiut poetycki roku 2012 Złoty Środek Poezji pod patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Katarzyna Bolec publikowała w „Toposie” i „Nowej Okolicy Poetów”. Prowadzi warsztaty kreatywnego pisania w ramach Gejzeru Kreatywności, którego jest współpomysłodawczynią.

Młode głosy

– Stawiamy na młodych, bo młodość jeszcze nie jest skrępowana zakazami i nakazami, dlatego też, oprócz poetki Kasi Bolec, wystąpią młode głosy, które odczytają kilka wierszy poetki, a także młoda znawczyni literatury – tłumaczy Sabina Lewicka.

Wiersze przeczytają Patrycja Chmiel i Filip Lach, uczniowie I LO w Rzeszowie. Młodzi aktorzy przygotowują się pod opieką ich nauczycielki Jolanty Radwan. Recytować będzie także Jolanta Jaremko, studentka filologii polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Monika Midura, młody krytyk literacki, wygłosi esej o twórczości Katarzyny Bolec. Monika jest doktorantką literaturoznawstwa na wydziale filologii polskiej UR. Pracę magisterską napisała na temat: „Recepcja twórczości Sylvii Plath w literaturze polskiej po roku 1989. Dalej pozostaje w kręgach poezji.

Tłamszona kreatywność

Dodatkowo będzie zaprezentowana „Galeria najbardziej kreatywnych”, czyli dzieci. To będą obrazki do wierszy Katarzyny wykonane przez jej uczniów z Przedszkola nr 41 w Rzeszowie. Opiekunkami maluchów są Jolanta Matusz, Barbara Lotycz Dłuska.

– Dzięki temu będzie można zobaczyć, jak bardzo tłamszona jest kreatywność na poszczególnych szczeblach edukacji oraz ile tej nieposkromionej, młodzieńczej kreatywności zostało w osobach tworzących „Dobranockę z Literatką” – dodaje Sabina Lewicka.

W pakiecie z poezją będzie też kreatywna niespodzianka, a także jamowanie do rana, żeby miło rozmawiało się o poezji Katarzyny Bolec i nie tylko w kuluarach.

„Dobranocka z Literatką” odbędzie się w najbliższą sobotę (19 grudnia) o godz. 19:00 w pubie „Kultura” przy ul. Szopena 59. Wstęp wolny. Patronat nad wydarzeniem objął Rzeszów News.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: