Zdjęcie: Agnieszka Lipska / Rzeszów News
Reklama

Dodatek elektryczny to świadczenie na kryzys energetyczny. Przysługuje tym, którzy do ogrzewania domu wykorzystują prąd. W czwartek, 1 grudnia, w Rzeszowie rozpoczyna się przyjmowanie wniosków.

Dodatek elektryczny to jednorazowa pomoc – to 1000 zł, przy rocznym zużyciu prądu do 5 tys. kWh, i 1500 zł, jeśli przekracza ten poziom. Dodatek zostanie wypłacony osobom ogrzewającym domy przy użyciu prądu – tym, którzy mają pompy ciepła, piece akumulacyjne lub bojlery.

Ale uwaga, to nie mogą być bojlery, które tylko podgrzewają wodę, muszą być głównym urządzeniem grzewczym dla nieruchomości. Warunkiem otrzymania dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W Rzeszowie zarejestrowano 30 334 deklaracje. 

Dodatek elektryczny powiązany jest z adresem zamieszkania, czyli jeden dodatek przysługuje na jeden adres.

Są wyjątki

To gospodarstwa domowe żyjące pod jednym adresem, które mają dwa różne źródła ogrzewania. Ale tu potrzebna jest decyzja administracyjna, którą w przypadku Rzeszowa, wydaje prezydent miasta. To, czy wszystkie rodziny żyjące pod jednym dachem dostaną dodatek, zależy od wywiadu środowiskowego.

Dodatek nie przysługuje gospodarstwom domowym, które mają instalację fotowoltaiczną oraz tym, które złożyły wniosek o dodatek węglowy lub do innych paliw. 

Gdzie i jak złożyć wniosek?

W Rzeszowie, wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego przyjmowane są w punkcie urzędu miasta przy ul. Langiewicza 15, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30. – W razie problemów, pracownicy punktu pomogą w wypełnieniu formularza – deklaruje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Wnioski można również przesłać drogą elektroniczną (platforma ePUAP) – do 1 lutego 2023 r. Dodatek elektryczny zostanie wypłacony do 31 marca 2023 r.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama