Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

W związku z większą liczbą uczniów, w Rzeszowie uruchomiono dodatkowe klasy i liceach ogólnokształcących i technikach.

O przyjęcie do szkół średnich w Rzeszowie przed nowym rokiem szkolnym 2023/2024 ubiegało się blisko 5700 uczniów, z czego ok. 5200 zostało zakwalifikowanych w podstawowej rekrutacji. Ok. 500 absolwentów podstawówek nie dostało się jednak do żadnej z wybranych placówek w pierwszym terminie.

Dlatego, jak poinformowała nas we wtorek Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prezydenta Rzeszowa, w rekrutacji uzupełniającej absolwenci będą mogli znaleźć miejsca w dodatkowo utworzonych klasach, mniej obleganych liceach, technikach, w szkołach branżowych lub szkołach niepublicznych. Rekrutacja ta rozpoczęła się 24 lipca.

– Po jednym dodatkowym oddziale powstanie w III LO, VII LO (ZS nr 2), VIII LO, X LO (ZSKU), XII LO (ZSO nr 4): klasa humanistyczna, także w Zespole Szkół Technicznych, kształcącej w zawodzie technik programista i Zespole Szkół nr 2 w zawodzie technik logistyk – przekazała nam Marzena Kłeczek-Krawiec. 

Większe zapotrzebowanie jest konsekwencją reformy edukacji. W tym roku w pierwszych klasach spotka się półtora rocznika absolwentów szkół podstawowych. Rzeszowskie licea dały wysokie progi punktowe – absolwenci podstawówek musieli mieć bardzo dobre świadectwo i wysokie wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Najwyższe progi ustawiło I Liceum Ogólnokształcące, tam najniższy próg gwarantujący przyjęcie wynosił 161 punktów, niewiele mniejszy ustawiło II LO – co najmniej 158 punktów. Natomiast IX LO od absolwenta podstawówki wymagało minimum 150 punktów. 

Tegoroczną nowością w Rzeszowie, związaną z naborem do szkół średnich jest internetowa rekrutacja do internatów za pomocą platformy internetowej Vulcan. Rekrutacja do internatów na rok szkolny 2023/2024 rozpoczęła się 24 lipca o godz. 9:00 i potrwa do 4 sierpnia do 15:00. Lista przyjętych zostanie opublikowana 23 sierpnia o 12:00.

Kandydaci mogą złożyć dokumenty zarówno w formie tradycyjnej, papierowej jak i elektronicznej. Formularze wniosku są w sekretariatach szkół lub w internatach oraz w plikach, które można pobrać ze strony: naborz-kandydat.vulcan.net.pl/rzeszowprojekt. Nabór elektroniczny od strony kandydata jest dostępny TUTAJ

W rzeszowskich internatach są 1254 miejsca.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama