Zdjęcie: Pixabay

Do 2,265 mld euro zostanie zwiększona pula pieniędzy dla Podkarpacia. Dodatkowe fundusze mają wesprzeć pomoc dla uchodźców z Ukrainy, opiekę długoterminową czy edukację i dokształcanie osób dorosłych.

Pierwotnie dla Podkarpacia z regionalnego programu Fundusze Europejskie na lata 2021-2027 przewidziano 2 mld 181 mln euro. Teraz ta pula została zwiększona o ponad 84,5 mln euro. To oznacza, że nasz region będzie mógł wykorzystać aż 2 mld 265 mln euro. 

Dodatkowe pieniądze były możliwe po korekcie Europejskiego Funduszu Społecznego. Pulę ponad 1,164 mld euro – po ustaleniach Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z Komisją Europejską – podzielono na 16 programów regionalnych.

Podkarpackie jest czwartym województwem w kraju, które w tym podziale otrzyma najwięcej pieniędzy – wspomniane 84,5 mln euro. O taką kwotę zwiększy się właśnie EFS, z którego pochodzą fundusze dla wszystkich województw.

Na program Fundusze Europejskie składają się dwa programy: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz EFS. Ten pierwszy finansuje projekty infrastrukturalne, ten drugi – społeczne. EFS dla Podkarpacia zostanie zwiększony do kwoty prawie 631,350 mln euro. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Komisja Europejska zaleciła, by pieniądze przeznaczyć przede wszystkim na wsparcie uchodźców, opiekę długoterminową czy edukację i dokształcanie osób dorosłych. Ostateczne decyzje w tym względzie są w rękach regionów, które zarządzają unijną kasą. 

Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, mówi, że to już kolejne powiększenie regionalnego programu. Według Ortyla, Bruksela zauważyła, że nasze województwo potrzebuje dodatkowych pieniędzy za udzielaną pomoc uchodźcom z Ukrainy. 

Dobrych wiadomości dla Podkarpacia jest więcej. W nowych programach unijnych na szczeblu krajowym będą dodatkowe pieniądze na inwestycje kolejowe. – Otwiera to drogę do oczekiwanych prac na linii nr 108 – powiedział Władysław Ortyl.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama