Projekt ronda i wiaduktu na skrzyżowaniu ulic Powstańców Warszawy i Kwiatkowskiego. Zdjęcie: Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie

Zmiany w budżecie miasta. Na wniosek Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa, rada miasta zarezerwowała dodatkowe pieniądze na trzy inwestycje.

Przebudowa skrzyżowania al. Powstańców Warszawy z ul. Kwiatkowskiego będzie jedną z największych inwestycji drogowych w Rzeszowie. To właśnie w tym miejscu ma powstać wiadukt a pod nim rondo. Na takie rozwiązanie zdecydował się ratusz po analizach ruchu wykonanych przez naukowców Politechniki Rzeszowskiej i Miejski Zarząd Dróg.

Do przetargu na opracowanie projektu inwestycji zgłosiły się dwie firmy, ale ich oferty były ponad dwa razy wyższe niż zaplanowali urzędnicy. Miasto chciało przeznaczyć na dokumentację 1,2 mln zł. We wtorek radni zwiększyli budżet o 1,4 mln zł. Dzięki temu Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie rozstrzygnie przetarg i podpisze umowę z firmą Promost. 

– Zależy mi, aby projekt tej ważnej inwestycji powstał szybko. W tym miejscu ruch jest bardzo duży, chcielibyśmy go usprawnić, aby kierowcom łatwiej poruszało się w tej okolicy – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Kolejna zmiana w budżecie dotyczy zwiększenia kwoty na projekt drogi od ul. Olbrachta, przez Lwowską do Bałtyckiej. To około 1,5 km ulicy z chodnikami, ścieżkami rowerowymi i oświetleniem. Radni zgodzili się na dodatkowe 200 tys. zł. Przygotowanie projektu zajmie maksymalnie 17 miesięcy i pochłonie 635 tys. zł.

– MZD podpisze umowę lada dzień – zapowiadają prezydenccy urzędnicy. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Są też dodatkowe pieniądze na projekt kładki dla pieszych i rowerzystów w rejonie ul. Koło na osiedlu Drabinianka. To inwestycja, o którą do władz miasta wystąpili mieszkańcy. Kładka na rzece Strug ma poprawić komunikację pieszą i rowerową pomiędzy ulicami Jachowicza, Koło i Podmiejską. Skróci też drogę do nowej szkoły przy ul. Kwiatkowskiego.

– Dokumentacja ma być gotowa w drugiej połowie przyszłego roku – informuje ratusz. 

Projektant ma zaplanować kładkę o długości ok. 33 m i szerokości minimum 3 m oraz ścieżki rowerowe. W kierunku północnym będą miały ok. 120 m długości, a w kierunku południowym ok. 100 m. Dokumentacja obejmie także drogi dojazdowe i skrzyżowanie projektowanej drogi z ul. Jachowicza.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama