Reklama

Ponad 1,2 mln zł otrzymają podkarpackie uczelnie na tworzenie bazy dla nowych kierunków studiów. Pieniądze przyznał Zarząd Województwa Podkarpackiego.

Początkowo kwota wsparcia dla uczelni zaplanowana w tegorocznym budżecie województwa wynosiła 800 tysięcy zł. Zarząd województwa zdecydował jednak ją zwiększyć o kolejne 400 tys. Dotacje dla poszczególnych uczelni wynoszą od 30 do 200 tys. zł. Uczelnie przeznaczą je m.in. na uruchamianie nowych kierunków studiów.

– Kwota nie jest olbrzymia, czy potężna, ale uważamy, że dla uczelni każde pieniądze są ważne, tym bardziej, że chcemy wspierać nowe kierunki tych uczelni. Na przykład Politechnika Rzeszowska uruchamia specjalność – inżynieria medyczna, czyli coś co koresponduje z nowa specjalnością kształceniem lekarzy na Uniwersytecie Rzeszowskim, co jest już nieodległą przyszłością – powiedział marszałek podkarpacki Władysław Ortyl.

W imieniu rektorów za przyznanie dotacji podziękował prof. Marek Orkisz, rektor Politechniki Rzeszowskiej. – Każde pieniądze, które przychodzą dla uczelni, są znaczące – mówił prof. Orkisz.

Politechnika Rzeszowska przyznane 200 tys. zł wykorzysta na doposażenie laboratoriów Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej, w związku z utworzeniem nowego kierunku inżynieria medyczna.

Tyle samo pieniędzy dostanie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Dotację przeznaczy na wyposażenie pracowni pielęgniarskich. Uczelnia od października rusza ze studiami pielęgniarskimi, jest już ponad 80 chętnych.

Uniwersytet Rzeszowskie otrzyma 150 tys. zł. Po 100 tys. zł dostaną Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe w Przemyślu, Sanoku i Krośnie. Podobna kwota trafi do Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. 80 tys. zł. dostanie Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna w Rzeszowie, Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie – 50 tys. zł. Po 30 tys. zł dla ośrodka zamiejscowego w Dębicy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Wyższej Szkoły Gospodarczej w Przeworsku.

Łącznie wsparcie finansowe otrzymało 12 podkarpackich szkół wyższych.

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.