Są pierwsze efekty udziału Podkarpacia na targach lotniczych w Berlinie. Dolina Lotnicza podpisała umowę o współpracy z meksykańskim klastrem.

[Not a valid template]

 

Targi w Berlinie trwają od 20 do 25 maja. Bierze w nich udział ponad 60 firm z Polski, większość z Podkarpacia. ILA Berlin to największa niemiecka międzynarodowa wystawa lotniczo-kosmiczna. W czwartek zakończyła się część przeznaczona dla przedsiębiorców i przedstawicieli handlowych. Od piątku samoloty i hale wystawowe są udostępnione publiczności. Podobnie jak podczas pierwszej części przygotowano także pokazy lotnicze.

Podkarpacie bardzo mocno zaznaczyło swój udział w imprezie. Efektowne wspólne stoisko województwa podkarpackiego, Rzeszowa i Doliny Lotniczej odwiedziło mnóstwo gości. Podkarpacka ekspozycja znalazła się w towarzystwie stoisk z Wielkopolski, polskiej ambasady, a także firmy Sikorsky, właściciela Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu.

Podczas imprezy podpisano porozumienie między podkarpacką Doliną Lotniczą, stowarzyszeniem skupiającym firmy z branży lotniczej, a meksykańskim klastrem lotniczym Monterrey. Podpisy złożyli wiceprezes Doliny Ryszard Łęgiewicz i Benito Gritzewsky z meksyńskiego klastra.

– Monterrey Aerocluster jest młodszy od Doliny Lotniczej – ma 6 lat, a zdumiewający dorobek. Potrafili zgromadzić 25 firm, których eksport wynosi 800 mln dolarów – niewiele mniej niż Doliny Lotniczej, która skupia 110 firm zatrudniających 23 tysiące ludzi, a wartość jej eksportu wynosi miliard euro – powiedział wiceprezes Doliny Lotniczej Ryszard Łęgiewicz. Ma nadzieję, że porozumienie z Meksykanami ułatwi Dolinie Lotniczej wejście na rynek latynoamerykański.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Podobne szanse dostrzegał przewodniczący sejmiku województwa Wojciech Buczak, która brał udział w targach.

– Widzimy szanse nie tylko we współpracy przemysłowej, ale i w wymianie handlowej -mówi Buczak. – Idziemy w kierunku zbudowania połączeń cargo Rzeszów-Miami, które pozwolą transportować nie tylko wyroby przemysłu lotniczego, ale i produkty rolne. Mamy nadzieję, że kontakty z partnerami z Meksyku pomogą w rozwoju naszego regionu – dodał.

W  Berlinie obecne są nie tylko firmy z Polski. W pokazach lotniczych biorą udział piloci myśliwca MiG-29 z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Samolot M-28 Bryza, produkowana z kolei w PZL Mielec był częścią ekspozycji polskiej armii.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama