Reklama

Był Mickiewicz i Fredro. Przyszedł czas na Sienkiewicza. Podczas tegorocznej, trzeciej już akcji „Narodowe czytanie” cała Polska przypominała fragmenty „Trylogii” naszego noblisty.

[Not a valid template]

 

W Rzeszowie czytano i słuchano dzieła w sobotę (6 września) na plantach przy fontannie multimedialnej. Począwszy od godz. 16:00 przez kolejne cztery wybrane fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza: „Pana Wołodyjowskiego”, „Ogniem i mieczem” oraz „Potopu” zaprezentowali m.in. rzeszowscy aktorzy Jolanta Nord i Ryszard Szetela, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Waldemar Szumny i prezes Radia Rzeszów, Henryk Pietrzak.

Chętnych do przedstawienia własnej interpretacji nie zabrakło także wśród zgromadzonej na plantach widowni. Odważnych nagradzano pamiątkową broszurą.

– Uwielbiam Sienkiewicza. Kiedy byłam małą dziewczynką chciałam być Oleńką Billewiczówną. Śniłam o własnym Kmicicu – śmiała się pani Kinga, która odczytała fragment ukochanego „Potopu”.

Dla najmłodszych przygotowano gry zręcznościowe, terenową grę planszową i warsztaty plastyczne. Wszystkie zabawy nawiązywały do najbardziej znanej wśród dzieci i młodzieży powieści Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”.

Akcji towarzyszył kiermasz książek ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Można na nim było nabyć pozycje, niekoniecznie autorstwa Sienkiewicza, ale za to nawet za symboliczną złotówkę. A ci, którzy przynieśli ze sobą dzieła bohatera dzisiejszego dnia, mogli na nich odbić specjalnie przygotowaną na tę okazję okolicznościową pieczęć.

Po zmroku fragmenty „Trylogii” zainscenizowali aktorzy rzeszowskiego Teatru Maska”. Tuż po ich występie, tegoroczną akcję „Narodowego czytania” zakończył pokaz fontanny multimedialnej.

eMKa

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.