Reklama

Zła wiadomość dla mieszkańców Nienadówki, domagających się odszkodowań za wyburzeniem domów pod budowę drogi ekspresowej S19 na odcinku Sokołów Małopolski – Stobierna.

Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju i infrastruktury, w piśmie do wojewody podkarpackiego Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej, poinformowała, że mieszkańcy domagający się odszkodowań za wyburzenie domów nie dostaną odszkodowań, zanim wojewoda nie wyda pozwolenia na realizację inwestycji.

Mieszkańcy Nienadówki nie zgadzają się na wyburzenie 13 domów, przez które ma przebiegać fragment drogi ekspresowej S19. Uważają, że na wyprowadzkę będą mieli bardzo mało czasu. Choć dostaną odszkodowania, to domy będą musieli opuścić w ciągu trzech miesięcy – w drugim kwartale przyszłego roku.

Mieszkańcy żądają jak najszybszego powołania rzeczoznawców, którzy ustalą wartość domów zaplanowanych do wyburzenia. W lipcu mieszkańcy na znak protestów dwukrotnie zablokowali drogę krajową nr 9.

Pozwolenie na budowę do końca kwietnia

Elżbieta Bieńkowska w piśmie do wojewody Chomycz-Śmigielskiej przyznała, że sytuacja mieszkańców Nienadówki nie jest łatwa. Minister rozwoju i infrastruktury poinformowała, że pod budowę S19 na odcinku Sokołów Małopolski – Stobierna koniecznych jest 820 działek o łącznej powierzchni 113 ha.

Po podziale działek wojewoda będzie mogła wydać zgodę na realizację inwestycji. Dopiero wtedy będzie można wydawać decyzje dotyczące wypłacania mieszkańcom odszkodowań. Elżbieta Bieńkowska twierdzi, że nie ma możliwości prawnych wypłacania pieniędzy zanim nie będzie zgody wojewody na rozpoczęcie inwestycji.

Minister Bieńkowska w piśmie do wojewody napisała, że z wykonawcą S19 ustalono, że do końca listopada br. złoży wniosek o wydanie zgody na budowę drogi, a wojewoda decyzję podejmie najpóźniej do końca kwietnia 2015 r.

3 lata wynajmu na koszt GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakłada, że mieszkańcy Nienadówki odszkodowania dostaną do końca lipca przyszłego roku. Elżbieta Bieńkowska twierdzi, że wyburzenie pierwszych domów pod budowę S19 rozpocznie się nie wcześniej niż w listopadzie 2015 r.

W tej chwili powstaje baza mieszkań, do których mieszkańcy będą mogli się wyprowadzić. Mieszkania będą na terenie gminy Sokołów Małopolski, Trzebowniska i Rzeszowa.

Koszty wynajmowania mieszkań będzie pokrywała GDDKiA, ale nie dłużej niż przez 2-3 lata. W tym czasie mieszkańcy będą mogli kupić mieszkania lub wybudować dom z odszkodowań.

– Trudno się dziwić zainteresowanej społeczności w miejscowości Nienadówka, iż protestuje i skarży się na los wyznaczony przez urzędników w obliczu niepewności swojej przyszłości. Nie mniej jednak GDDKiA planując każdą inwestycję przeprowadza szereg analiz, na podstawie których wybiera wariant przebiegu najmniej kosztowny pod względem społecznym, środowiskowym i ekonomicznym – napisała Elżbieta Bieńkowska.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

3 KOMENTARZE

  1. Co za buractwo, chcą dalej żyć w średniowieczu i blokują wszystko co nowe. Tylko nam, kierowcom robią na złość, ale przecież ważniejsze te ich lepianki nic nie warte na wioskach, niż skrócenie czasu podróży do Lublina o godzinę.

  2. Dlaczego nie reaguje zaden rzeszowski deweloper i nie zadziała tak ze udostepni swoje mieszkania z mozliwoscia opoznionego dostarczenia calej kwoty. Przeciez 13 mieszkan to mln zl. Jednak u nas nie ma tak obrotnych ludzi jaw w warszawie.

Comments are closed.