Zdjęcie: Materiały Politechniki Rzeszowskiej
Reklama

Sukces dr Agaty Skwarczyńskiej z Politechniki Rzeszowskiej. Jest jednym z dziesięciu autorów innowacyjnych projektów technologicznych wyróżnionych w konkursie „Innovators Under 35 Poland”.

Dr Agata Skwarczyńska z Zakładu Oczyszczania i Ochrony Wód Politechniki Rzeszowskiej została wyróżniona spośród 100 polskich innowatorów, trafiając do „dziesiątki” młodych (poniżej 35. roku życia) autorów innowacyjnych projektów technologicznych w dziedzinie „Internet, biotechnologia, medycyna, telekomunikacja, transport, nanotechnologia, materiały i energia” w polskiej edycji konkursu „Innovators Under 35″. Jest on częścią europejskich zmagań przeprowadzanych również w Niemczech, Francji, Belgii i Hiszpanii.

Konkurs organizuje magazyn „MIT Technology Review” (Massachusetts Institute of Technology).

Dr Skwarczyńska sukces zawdzięcza swoim badaniom, które dotyczą kompozytowych biomateriałów do zastosowań w inżynierii tkankowej. To dzięki nim udało się jej opracować  oryginalny sposób wytwarzania tzw. scaffoldów chitozanowych, które ułatwiają dostarczenie leków tkankom.

Zdjęcie: Materiały Politechniki Rzeszowskiej
Zdjęcie: Materiały Politechniki Rzeszowskiej

Dr Skwarczyńska zakwalifikowała się również do „Lean in STEM” (Science, Technology, Engineering, Mathematics) – programu opartego na kobiecym mentoringu. Stwarza on możliwość osobistych spotkań i konsultowania przyszłej kariery, wymiany doświadczeń i wspólnego poszukiwania dróg rozwoju potencjału młodych zdolnych studentek i absolwentek wydziałów technicznych i ścisłych oraz doktorantek z politechnik, uczelni biznesowych i medycznych.

Mentorkami są 52 kobiety, których praca jest związana z technologią, innowacjami i nauką.

Obszar rozwoju, w którym dr Agata Skwarczyńska będzie rozwijać swoje zainteresowania, to „kariera naukowa i akademicka”. Jej mentorką została prof. Agnieszka Sobczak-Kupiec, autorka 15 zgłoszeń patentowych i 10 opracowań dla przemysłu, prowadząca interdyscyplinarną działalność naukowo-badawczą z inżynierii biomateriałów, technologii chemicznej oraz nanotechnologii.

Zdjęcie: Materiały Politechniki Rzeszowskiej
Zdjęcie: Materiały Politechniki Rzeszowskiej

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: