Dr Agata Skwarczyńska wśród stypendystów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Sukces dr Agaty Skwarczyńskiej z Politechniki Rzeszowskiej. Znalazła się w gronie 168 młodych wybitnych polskich naukowców, którzy będą dostawać stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Dr inż. Agata Skwarczyńska pracuje w Zakładzie Oczyszczania i Ochrony Wód na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego przeznaczył blisko 32 mln zł na stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców – do 35. roku życia. Otrzymywać je będą przez 3 lata, ale  tylko wtedy, gdy będą kontynuować swoją pracę na uczelni przez cały okres finansowania.

W gronie stypendystów znalazła się m.in. dr inż. Agata Skwarczyńska. To nie małe osiągnięcie, ponieważ w walce o ministerialne wsparcie finansowe brało udział ponad  1000 naukowców, a dr Skwarczyńska znalazła się wśród 168 wybranych stypendystów.

– Oceniając jej dorobek naukowy, brano pod uwagę poziom prowadzonych badań, uzyskane nagrody i udział w projektach międzynarodowych – poinformowała Anna Worosz, rzecznik Politechniki Rzeszowskiej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Takich osiągnięć rzeszowskiej stypendystce nie brakowało, ponieważ dr Agata Skwarczyńska zdobyła m.in. Srebrny Medal na Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lépine”, Złoty Medal za wynalazek prezentowany na wystawie The World Exhibition on Inventors Research and New Technologies czy Nagrodę im. prof. H. Struszczyka za oryginalne osiągnięcia w badaniach w dziedzinie chityny i jej pochodnych.

Obecnie dr Agata Skwarczyńska przebywa w USA na stypendium naukowo-badawczym Fundacji Kościuszkowskiej.

Od 2006 roku stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymało ponad 900 młodych wybitnych naukowców. Z Politechniki Rzeszowskiej wcześniej pobierali je też dr hab. inż. Tomasz Ruman, prof. PRz z Wydziału Chemicznego, oraz dr hab. Bartłomiej Wierzba, prof. PRz z Wydziału Budowy Maszyn Lotnictwa.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama