Wakacyjny gorący czas przypomina nam nie tylko o porządkach w szafie, ale również o tych w naszym życiu i organizmie. Spoglądając na swoje odbicie w lustrze, zastanawiamy się jak szybko i skutecznie zrzucić zbędne kilogramy, które pojawiły się tu i tam.

Czytamy, oglądamy, szukamy. Namierzamy jedyną, fantastyczną, idealną dla nas – dietę cud. Najlepsza? Czyli ta najszybsza, najłatwiejsza, i bez większego zaangażowania z naszej strony. Im szybciej do celu tym lepiej! Z łatwością wybieramy drogę na skróty. Brzmi znajomo, prawda? Jestem pewna, że przynajmniej raz w życiu, zamieniliście swoje menu na dietę „cudowną” i szybką. Ale zacznijmy od początku. Co tak naprawdę zawiera w sobie słowo „dieta” ?

Słowo – dieta, kojarzy się z czymś co nie trwa wiecznie, ale jest tylko czasową zmianą sposobu odżywiania. Jednak takie podejście do diety nie wyeliminuje złych nawyków, które spowodowały, że w ogóle była potrzebna.

– niesystematyczne spożywanie posiłków,

– przejadanie się,

– nadmierne spożywanie słodyczy i słonych przekąsek,

– picie słodkich napojów

– spożywanie w biegu

– brak urozmaiconych posiłków,

– brak aktywności fizycznej

Najlepsze diety odchudzające i zdrowotne to te, które zapewniają długotrwałe rezultaty. Diety, które nie trwają kilka dni! Sukcesem zdrowych diet jest racjonalne zmniejszenie przyjmowanej liczby kalorii i zwiększenie aktywności fizycznej. Pamiętajmy, że ćwiczenia fizyczne budują mięśnie i odgrywają ogromną rolę w zużywaniu zmagazynowanej w ciele tkanki tłuszczowej. Bez ruchu ani rusz!

Nie należy ufać dietom, które mają przynieść natychmiastowe lub bardzo szybkie rezultaty. Warto rozprawić się z mitem pt. – dieta cud, raz na zawsze! Takie obietnice mogą być fałszywe, a diety szkodliwe. Z prostej kalkulacji równowagi energetycznej wynika, że nie można bezpiecznie stracić więcej niż pół kilograma, do kilograma tygodniowo. Każdy większy ubytek wagi nie jest ani zdrowy, ani rozsądny, bo tracone kilogramy ubywają głównie z tkanki mięśniowej i wody – bardzo ważnych składników naszego ciała.

Dieta musi mieć cel i nie powinno się jej podejmować bez odpowiedniej wiedzy. Zanim zastosujecie drakońską dietę, koniecznie wykonajcie odpowiednie badania i skonsultujcie się z lekarzem. Upewnijcie się, że dieta jest dla Was bezpieczna. Kiedy zmieniamy liczbę i rodzaj przyjmowanych pokarmów, oraz ograniczamy kalorie, już po paru tygodniach w naszym ciele zachodzą zmiany metaboliczne. Decydując się na dietę, wybierajcie taką, która może być łatwo dostosowana do Waszego trybu życia i zdrowia. Co najważniejsze – powinna to być dieta długoterminowa! Pamiętajcie, że częste przechodzenie na dietę i równie częste rezygnowanie z niej, powoduje, że szybko wracają stracone kilogramy. Taki stan rzeczy może negatywnie odbijać się na Waszym zdrowiu.

Szukajcie rozwiązań, które nie są łatwe i szybkie. Wybierajcie te, które są przede wszystkim zdrowe i skuteczne. Droga na skróty nie zawsze się sprawdza.

 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama