„Za naszą i waszą wolność” – hasło z ducha romantycznego, jednakże echem odbijało się kilkakrotnie w dziejach naszego narodu. Na rzeszowskim Rynku można oglądać wystawę multimedialną poświęconą Józefowi Piłsudskiemu.

11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych data w dziejach historii polskiej. To właśnie wtedy po 123 latach niewoli naszym rodakom pod przywództwem Józefa Piłsudskiego udało się wywalczyć upragnioną niepodległość.

Aby upamiętnić te wydarzenia i przybliżyć postać bohatera narodowego Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku wraz z  Narodowym Bankiem Polskim przygotowało plansze informacyjne połączone z multimediami zatytułowane „Drogi do Niepodległej”.

Dwa grosze i dwie krople krwi

W tym roku w szczególny sposób upamiętniają one postać Józefa Piłsudskiego. Plansze składające się na wystawę ukazują go jako wizjonera i charyzmatycznego przywódcę, który zjednoczył tysiące ludzi i porwał ich do walki o niepodległość.

„Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi – a niepodległość jest dobrem nie tylko, ale i bardzo kosztownym” – czytamy słowa Piłsudskiego.

Wystawa, którą w Rzeszowie możemy podziwiać od środy (27 października) do końca listopada, została umiejscowiona na płycie Rynku.

Przyglądając się poszczególnym planszom kształtuje się nam postać Józefa Piłsudskiego – polityka, dowódcy wojskowego, obywatela pragnącego demokracji,  człowieka – legendy, a także postaci, która na swoje barki wzięła ciężar odpowiedzialności za losy Polski wyzwalającej się z niewoli.

To również opowieść o dylematach, trudnych decyzjach, podejmowaniu ryzyka, niepowodzeniach i sukcesach.

Czy jest dla nas niepodległość?

Wystawa składa się z szeregu informacji, ukazujących najważniejsze wydarzenia, które stanęły na drodze do niepodległości, które ilustrują i uzupełniają wielkoformatowe podświetlane fotografie, dokumenty.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dodatkową atrakcją jest możliwość zobaczenia prezentacji zdjęć legionistów i Józefa Piłsudskiego w formacie 3D oraz  fragmentu filmu „Kościuszko pod Racławicami” z 1938 roku w reż. Józefa Lejtesa.

Można również włączyć słuchowisko, podczas którego dowiadujemy się, co czuli żołnierze wyruszający na wojnę.

Wystawę kończy film, na którym współczesne znane postaci takie jak: Matylda i Mateusz Damięccy, Henryk Sawka, Cezary Harasimowicz, Daniel Olbrychski czy Marta Żmuda-Trzebiatowska mówią o tym, czym jest dla nich niepodległość i jakie ona ma dziś znaczenie.

– Wystawa „Droga do Niepodległej” łączy tradycję i nowoczesność dzięki czemu w przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje ważną część naszej historii – uważa Aneta Radaczyńska, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Rzeszowie.

– Wystawa jest też uzupełnieniem corocznych obchodów związanych ze Świętem Niepodległości – dodaje.

Koncert „W hołdzie o wolność”

Tradycyjnie 11 listopada obchody Święta Niepodległości  w Rzeszowie rozpoczną się mszą świętą w kościele farnym, by następnie przenieść się na plac Farny i kontynuować uroczystości przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli.

Dzień wcześniej (10 listopada) o godz. 19:00 odbędzie się koncert „W hołdzie o wolność”, który jest wyborem najpiękniejszych piosenek patriotycznych i wolnościowych w jazzowych aranżacjach wybitnego polskiego pianisty – Andrzeja Jagodzińskiego. Podczas koncertu usłyszymy m.in. „Wojenko, wojenko…”, „Deszcz, jesienny deszcz”, „Mury”, „Nie pytaj”.

Bilety w cenie 30/40 zł można kupić  kasie filharmonii lub na stronie www.flharmonia.rzeszow.pl

JOANNA GOŚCIŃSKA

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama