Zdjęcie: Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich

Prawie 95 mln zł otrzyma samorząd podkarpacki z unijnego programu Polska Wschodnia na budowę i rozbudowę drogi wojewódzkiej biegnącej wzdłuż portu lotniczego w Jasionce.

Umowę na dofinansowanie we wtorek w Warszawie podpisał marszałek podkarpacki Władysław Ortyl oraz wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki i wiceminister tego resortu Adam Hamryszczak.

Ministerstwo Rozwoju podpisało umowy na realizację 14 inwestycji drogowych w Polsce Wschodniej, na które zostanie przekazanych 1,2 mld zł z unijnych funduszy. Wśród projektów, które dostaną wsparcie UE jest m.in. rozbudowa drogi lotniskowej w Jasionce.

– Nie możemy mówić o nowoczesnej Polsce, bez dobrze rozwiniętej sieci dróg. Większa dostępność transportowa to jeden z niezbędnych warunków rozwoju polskich regionów – mówił Mateusz Morawiecki.

Budowa drogi wojewódzkiej biegnącej wzdłuż Portu Lotniczego w Jasionce będzie kosztowała 112,8 mln zł. Unijne dofinansowanie wyniesie 94,35 mln zł.

– To bardzo ważna dla nas inwestycja, bo nieustannie zależy nam na rozwoju Portu Lotniczego. Bez wątpienia poprawi ona komunikację z Jasionką – twierdzi Władysław Ortyl.

Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę i rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 869 na odcinku od węzła S19 do węzła DK9 w Rudnej Małej.

Inwestycja będzie podzielona na trzy etapy. Prace polegać będą m.in. na budowie odcinka łączącego rondo w węźle „Jasionka” z byłą krajową „19”, którego planowana długość wynosi 1,73 km.

Kolejnym punktem jest rozbudowa byłej „19” na odcinku od ronda wykonanego w ramach pierwszego etapu robót do połączenia z istniejącą DW nr 869.

– Natomiast o drugą jezdnię zostanie rozbudowana droga wojewódzka 869 na całej długości trasy – od Jasionki do DK9 – poinformował Podkarpacki Urząd Marszałkowski.

Prace związane rozbudową drogi wojewódzkiej nr 869 (Jasionka – Rudna Mała) rozpoczęły się już ub. r. Droga będzie biegła równolegle do A4. Połączy węzeł Rzeszów Zachód i węzeł Jasionka. Umożliwi to łatwiejszy i bezkolizyjny dojazd z A4 i S19 do lotniska w Jasionce.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama