Zdjęcie: Magdalena Rdest-Nowak

– To nie jest projekt o chorobie a o CZŁOWIEKU – mówi Magdalena Rdest-Nowak, fotografka, autorka projektu „Zobacz więcej”. W 12 polskich miastach odbędą się sesje zdjęciowe z udziałem osób, które nie boją się pokazać swojej choroby.

Magdalena Rdest-Nowak jest fotografką ze Skierniewic. Latem zeszłego roku zrobiła zdjęcia 365 kobietom w 12 polskich miastach. Każda z nich leczy się onkologicznie. Kobiety pozowały na ulicach polskich miast ubrane tylko w białe koszule.

„Zobacz więcej” miał się odbyć tylko w Skierniewicach już w 2020 roku, w sesji miało uczestniczyć 20 kobiet, ale pomysł Rdest-Nowak tak bardzo przypadł do gustu kobietom, że projekt zyskał ogólnopolski rozgłos. Na dwa lata wstrzymała go jednak pandemia.  

Biała koszula to zbroja 

Projekt ma trafiać także do kobiet zdrowych, nie tylko po to, by pokazać skalę problemu, ale i dlatego, żeby wskazać, że choroba nie wybiera płci, miejsca i czasu. – To projekt przede wszystkim o szacunku do drugiego człowieka – podkreśla fotografka. 

– O dawaniu, rozumieniu i widzeniu, a nie tylko patrzeniu – mówiła rok temu Magdalena Rdest-Nowak. A biała koszula dla jednej z uczestniczek projektu z 2022 roku jest zbroją, tarczą, amazońskim łukiem, umysłem, sercem.

– Nawet delikatnym kobiecym seksem. Na skrzyżowaniach dróg, w restauracjach, parkach miejskich, dworcach… My jesteśmy, żyjemy, kochamy, uczymy się i leczymy… – mówiła.

Dla kobiet, dla mężczyzn 

„Zobacz więcej” ma budować świadomość, jak ważne są badania profilaktyczne i diagnostyka, a także dawać nadzieję. Właśnie ruszyła druga edycja tego niezwykłego projektu. Skierniewicka fotografka pojawi się także w Rzeszowie!

„Forma projektu zostaje taka sama jak poprzednio. 12 miast, 365 uczestników – tym razem mocno stawiam również na panów” – zapowiedziała w miniony weekend w mediach społecznościowych Magdalena Rdest-Nowak. 

Kobiety na zdjęciach, podobnie jak wcześniej, wystąpią tylko w białych koszulach, mężczyźni w białych koszulach i dżinsach. Zdjęcia będą robione w centrach miast. Sesje zdjęciowe fotografka zaplanowała w majowe i czerwcowe weekendy.

Szukają odważnych osób 

W Rzeszowie koordynatorką projektu została Ewelina Florczak. To ona przygotowuje listę osób, które chciałyby wziąć udział w sesji. – Szukamy wspaniałych osób dotkniętych przez los, którzy mimo wszystko idą do przodu z podniesioną głową – mówi Ewelina Florczak.

W Rzeszowie poszukiwanych jest 30 osób. Powstanie także lista rezerwowa (10 osób).  Osoby z głównej listy wezmą udział w sesji indywidualnej, natomiast w sesji grupowej mogą wziąć udział wszystkie osoby łącznie z listą rezerwową.

– Zależy nam na osobach odważnych, które nie wstydzą się wystąpić zarówno przed aparatem, jak i przed kamerą. Osób, które będą mogły powiedzieć o swojej chorobie, jak na nie wpłynęła i jak sobie dają radę na co dzień – podkreśla Ewelina Florczak.

Kto może się zgłaszać? 

W projekcie mogą uczestniczyć osoby, który nie brały udziału w pierwszej jego edycji, osoby, które skończyły 18 lat, z różnymi schorzeniami np. anoreksja, nowotwory, wszelkie choroby psychiczne (depresja, ChAD itp.), osoby niewidome, głuchonieme itp.

– Choroby, które kryją się pod „białymi koszulami”, ale w jakiś sposób uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Mogą być osoby np. na wózkach, które straciły sprawność na skutek np. choroby – wyjaśnia Magdalena Rdest-Nowak. 

W jednym mieście może być maksymalnie 7 uczestniczek z rakiem piersi. W „Zobacz więcej” mogą uczestniczyć osoby, które nie wstydzą się mówić o swojej chorobie i swoją postawą chcą dać siłę i nadzieję innym, osoby otwarte, wrażliwe, przebojowe.

„Niesiemy dobra energię i wsparcie. Działamy pro bono! To nie jest projekt o chorobie a o CZŁOWIEKU” – podkreśla fotografka. 

Aby wziąć udział w rzeszowskiej odsłonie projektu „Zobacz więcej”, wystarczy się skontaktować z Eweliną Florczak, telefon: 506 969 668, mail: florczake85@gmail.com

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama