Zdjęcie: Materiały GDDKiA Rzeszów

37 wykonawców zostało zaproszonych do drugiego etapu na zaprojektowanie i budowę prawie 30-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 na odcinku węzeł Nisko Południe – węzeł Sokołów Małopolski.

Jak poinformowała Joanna Rarus z rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrada, która jest inwestorem S19, do wykonawców, którzy złożyli oferty do pierwszego etapu postępowania przetargowego i spełnili jego kryteria, wysłano zaproszenia do składania ofert cenowych. Firmy mają na to czas do 22 sierpnia br.  

Przetarg dotyczy zaprojektowania i budowy S19 od węzła „Nisko Południe” do węzła „Sokołów Małopolski Północ” (29,9 km). Został on podzielony na trzy odcinki: Nisko Południe – Podgórze o (ok. 11,5 km), Podgórze – Kamień (ok. 10,5 km), Kamień – Sokołów Młp. Północ (ok. 7,9 km).

GDDKiA do składania ofert cenowych zaprosiła 18 wykonawców w przypadku dwóch pierwszych odcinków budowy „ekspresówki” i 19 na trzeci odcinek. O wyborze firm, które dopuszczono do drugiego etapu przetargu, zdecydowało cena, termin realizacji inwestycji i okres gwarancji. Zwycięzcy będą musieli wybudować S19 i uzyskać pozwolenie na użytkowanie drogi maksymalnie w trzy lata od momentu podpisania umowy.

Z terminu prac zostaną wyłączone okresy zimowe – od 15 grudnia do 15 marca. Zwycięzca przetargu na danym odcinku będzie musiał wybudować drogę wraz z obiektami inżynierskimi oraz opracować dokumentacją podwykonawczą.

Droga S19 na Podkarpaciu będzie miała docelowo ok. 170 km. Na razie wybudowano dwa odcinki: Stobierna – w. Rzeszów Wschód, odc. w. Rzeszów Zachód – Świlcza (łącznie prawie 12 km). Trwa budowa dwóch kolejnych: Sokołów Młp.- Stobierna i Świlcza – w. Rzeszów Południe. Prace na tych odcinkach mają się zakończyć w trzecim kwartale br.

Na pozostałych odcinkach trwają prace przygotowawcze: w. Rzeszów Południe-Babica (opracowanie koncepcji programowej), Lasy Janowskie – Nisko i Nisko – Sokołów Małopolski (wyłanianie wykonawców), Babica – Barwinek do granicy państwa (procedura na wykonanie koncepcji programowej).

S19 jest częścią szlaku Via Carpathia, który ma połączyć północ i południe Europy – Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym i Śródziemnym – z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. 

Kilka dni temu rząd PiS zdecydował o przeznaczeniu 21 mld zł na realizację Via Carpathia.

Zdjęcie: Materiały GDDKiA Rzeszów
Zdjęcie: Materiały GDDKiA Rzeszów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama