Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News
Reklama

Miasto próbuje drugi raz znaleźć wykonawcę koncepcji tunelu na rondzie Pobitno w Rzeszowie. Czy tym razem się uda?

W czwartek (6 czerwca) ratusz ogłosił drugi przetarg na opracowanie koncepcji. Chętni swoje oferty mogą składać do 10 lipca. Według wstępnych planów tunel ma się zaczynać mniej więcej na al. Armii Krajowej na wysokości wjazdu na parking Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 i kończyć obok bocznej bramy cmentarza Pobitno. 

Miasto chciałoby mieć koncepcję do końca tego roku, aby początkiem przyszłego ogłosić przetarg na wykonawcę inwestycji. Sama budowa tunelu powinna potrwać rok. Całość prac, jeśli by się udało, mogłaby się zakończyć już w 2021 roku. Ratusz przewiduje, że za budowę tunelu trzeba będzie zapłacić nawet 100 mln zł. 

Poprzednie postępowanie, które rozpoczęto jeszcze w marcu, musiało zostać unieważnione, ponieważ okazało się, że złożone cztery oferty mocno przekraczały możliwości finansowe ratusza. – Nawet w Europie nie ma takich cen – mówił nam tuż po otwarciu ofert Andrzej Świder, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie. 

Rekcja szefa MZD nie dziwiła, bo najniższa oferta warszawskiej firmy WYG International wynosiła 1,4 mln zł, a najwyższa od Mostów Gdańsk oscylowała w granicach 2,4 mln zł. Miasto na koncepcję jest skłonne wydać 350 tysięcy złotych. 

O przebudowie ronda Pobitno mówi się już od dawna. W godzinach szczytu są tam niemiłosierne kroki. Codziennie rondo pokonuje około 70 tys. samochodów. Jeszcze pod koniec ub. r. mówiło się o budowie ronda dwupoziomowego. Później okazało się, że lepszy jednak będzie tunel.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama