Drzewo z Kamerunu na okrągłej kładce pokonał polski klimat i wandale [FOTO]

34
Reklama

Rozwarstwienia, przebarwienia, nierówności i ubytki – tak wygląda drogie drewno, które ułożono na okrągłej kładce w Rzeszowie. Miasto uszkodzone elementy wymieni do końca wakacji.

 

Okrągła kładka, która w 2012 roku powstała nad al. Piłsudskiego, to duma Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa. Pomysł na jej zbudowanie, za którego wcielenie w życie miasto zapłaciło ponad 12 mln zł, przyjechał z Szanghaju.

Wśród materiałów, z których wykonano kładkę, znalazło się m.in. drogie drewno azobe, sprowadzone aż z Kamerunu. Pokryty jest nim obszar 445 m kw. wokół kładki.

Na taki wybór zdecydowano się, ponieważ uznano, że to jeden z najbardziej trwałych gatunków drzewa, który sprawdzi się doskonale w Polsce, gdzie panuje zmienny klimat.
Po sześciu latach okazało się, że azobe nie jest taki twardy i odporny, jak zapowiadano. Polski klimat i paru wandali go pokonało.

Deszcz, śnieg i słońce spowodowały, że drzewo się rozwarstwiło i jest przebarwione, a na złączach zaczęły odpadać drobne elementy, a do tego drewniana nawierzchnia jest nierówna – po deszczu stoi woda w podpórkach wokół kładki. Z kolei przy schodach, które prowadzą w stronę ul. Grunwaldzkiej oderwano całkiem spory kawałek drewnianego wykończenia balustrady.

Miasto problem już zauważyło i próbuje go rozwiązać. Czy szybko? Na to się nie zapowiada, bo są procedury. – Elementy uszkodzone zostaną poprawione, ale musimy znaleźć firmę, która to wykona. Nie ma u nas tak, że idziesz do sklepu i kupujesz – tłumaczy Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

To kiedy więc kładka zostanie poprawiona? – Do końca wakacji – informuje rzecznik i dodaje: – Uszkodzone drzewo nie wymienimy na to oryginalne z Kamerunu, tylko na coś podobnego, ale twardszego.

Za wymienione elementy miasto będzie musiało zapłacić, bo gwarancja przestała już obowiązywać. Ile? Nie wiadomo. Czy ratusz spodziewał się, że po sześciu latach użytkowania drzewa, które miało być twarde i odporne na warunki atmosferyczne, tak się ono zachowa?

– Drzewo, jak drzewo – materiał naturalny i oczywiste jest, że może ulegać pewnym rzeczom, choć rzeczywiście miało to być trwalsze, ale to nie ma teraz najmniejszego znaczenia – trzeba naprawić i tyle – twierdzi Maciej Chłodnicki.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

34 KOMENTARZE

 1. pseudohistoryku
  – to Gruzja w czasie olimpaiady napadła na Abchazję a do kaczora strzelał Sakaszwili wywoząc go nad granicę
  z propagandy móg ci sie zlasował

 2. panie prezydencie Chłodnicki, mnie uczono w wiejskiej szkole, że drzewo to nie to samo co drewno. Dla Pana nie ma różnicy i już wszystko rozumiem.

 3. Autorka Joanna do…. Szkoły. DRZEWO to jest jak rośnie, po scięciu to jest DREWNO i takiego określenia należy używać. Np… wykonane z drewna a nie z drzewa.
  Mierny poziom wiedzy.

 4. Most Golden Gate malują co roku, wieżę A’iflla podobnie, Statua Wolności co kilka lat remont. To co piękne musi być konserwowane i nic nikt na to nie poradzi.

 5. Roman a kto się liczy z naszymi podatkami . Łatwo przyszło , łatwo się wydaje.
  Rzecznik ratusza mówi bezosobowo a przecież ktoś z imienia i nazwiska podjął taką a nie inną decyzję . A teraz nam się wmawia ” Drzewo, jak drzewo – materiał naturalny i oczywiste jest, że może ulegać pewnym rzeczom, choć rzeczywiście miało to być trwalsze, ale to nie ma teraz najmniejszego znaczenia – trzeba naprawić i tyle ” Tylko czy Chłodnicki i inni urzędasi zapłacą ze swoich ?

 6. ten pseudorzecznik Chłodnicki jest bezczelny… do wywalenia z miejsca… wydali tyle pieniędzy na drewno z Kamerunu czy nie wiadomo skąd, by miało być trwalsze i na dluuuuuuugie lata, a on teraz olewajac temat mówi.. no drzewo jak drzewo miało być dłużej, ale nie jest, nie ma znaczenia pocałujcie nas w dupe, kasa wydana, się wymieni, ktoś znowu zarobi i interes się kręci… SZOK I NIEDOWIERZANIE!

  tę całą szopkę mogą podsumować fragmenty filmu Superprodukcja. Pozdrawiam

  https://m.youtube.com/watch?v=7x2Ixte2q4A

 7. A no tak w MPWik -u biją po pysku a Tadzio Cicho sza,żal dziadka.Starość nie radość.MPWik Tadzio twój a Ty co,nic.

 8. Założę się, że wykonawca powiedział w Ratuszu czym grozi wykorzystanie takich materiałów i zagroził, że upubliczni tą informację jak się będą go czepiać o wykonanie, które zrobił w sumie zgodnie z projektem dlatego też miasto milczało przez te kilka lat by nie okazało się, że to właśnie upór inwestora spowodował takie problemy i koszty.

 9. Od początku to egzotyczne drewno wyglądało słabo. Było popękane z widocznymi przebarwieniami. Wyglądało jak z odpadów po rozbiórce. Wielu ludzi dziwiło się, że za takie badziewie dali tyle NASZEJ kasy.

 10. Drewno to jeden z najgorszych materiałów budowlanych przywracających nas do epoki wczesnego średniowiecza. Już Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą ,a zostawił murowaną. Kamień-beton-stal to materiały na stulecia. Drewno to materiał słaby, wykorzystywany głównie z biedy i braku dostępu do kamienia i betonu!

 11. Jak można w naszym klimacie brać pod uwagę wszelkiego gatunku drewno jako wykończenie barierek, balustrad płotów i innych wykończeń na zewnątrz budynków??? Wykorzystuje się drewno do altan barierek i następnie co roku maluje się go, oraz owija streczem normalnie istna paranoja. A okrągła kładka powinna mieć balustrady nie z drewna tylko z chromoniklu!!!

 12. Najmocniejsze grabowe i pomalowac lakierobejcą i będzie bo nie ma przecież tak że idziesz do sklepu i kupujesz. Byłoby za tanio i nie koniecznie ten by robił co się zna.

 13. Dlaczego uparcie twierdzą że skończyła się gwarancja. Przecież te usterki co są powstały 3-4 lata temu jak gwarancja obowiązywała i NIKT Z RATUSZA SIĘ NIE ZAINTERESOWAŁ!
  Żeby nie było że nie mówiłem.

 14. Zgodzę się z przedmówcą, jak ktoś nie jest w temacie to polecam film “5 dni wojny”, w którym to poruszany jest temat byłego prezydenta. Lechowi nie mogę niczego zarzucić, można mu postawić pomnik, czemu nie. Tylko żeby był to pomnik prezydenta a nie świętego, męczennika, który zginął w zamachu – za to jego brata Jarosława wogóle nie poważam, gdyż zamiast działać jak jego śp. brat, to odstawia szopki, miesięcznice, które to tylko mają skłócić naród, pomniki męczenników, finansowanie Rydzyka i długo by jeszcze wymieniać. Jak dla mnie, to że są to bliźniacy i że byli w jednej partii nie powinno skutkować tym, żeby stawiać ich koło siebie.

 15. Kto wie czy pan Kaczyński nie zablokował zapędy militarne Rosji a raczej je spowolnił. Gdy ta napadła na Gruzję zabrał prezydentów Litwy, Estonii, Ukrainy do Gruzji do stolicy i na rynku powiedział wprost że Putin napadł na wolny kraj i to zwykły dyktator.

  Już za samo to należy mu się pomnik. Tymi słowami przypieczętował zamach na siebie. Jako głowie państwa polskiego którego sobie wybrali Polacy na prezydenta jak najbardziej należy Mu się pomnik.

 16. Stolica całego Podkarpacia musi być rozpoznawalna właśnie przez takie charakterystyczne ikony architektury. A Rzeszów to stolica Podkarpacia. Rzeszów to marka którą takie obiekty promują. Tak zyskuje się rozpoznawalność i prestiż.

  Zapytaj Paryżan po co było budować wieżę Eiffla? Po co buduje się drapacze chmur gdy taniej budować nisko…

 17. Szanowna Pani Redaktor Joanno,
  Uściślając …….. drzewo rośnie. Od momentu ścięcia według wszelkich prawideł drzewo staje się drewnem.
  Pozdrawiam

 18. Tadek nie pozwie, bo przypadkiem mogłoby jeszcze wyjść coś ciekawego, a tak to stosując taktykę doktora Jana K.( śp) przeczeka zgiełk – pieski trochę szczekają, “a karawana pojedzie dalej”…

 19. Nie potrzeba robić doktoratu – należy zastosować gatunki rodzime tu rosło i tu bedzie z niego wyrób
  Może być ; modrzew dwory modrzewiowe wytrzymywały do 300 lat – może byc i zwykła olcha u mnie jest na polu w ogrodzie wytrzymała prawie 20 lat do tej pory .
  Wiadomo że drzewi nalezy zakonserwowac i co jakis czas( 3-5 lat ) ponownie zabezpieczyc
  Dltego nie ma co modzić z Kamerunem tylko brać stolarza z okolicy i niech deski tnie potem konserwacja np. Ciśnieniowa
  i malowania i koniec z biadoleniem o ; firmach ,przetargach , gwarancjach i gadaniach ekspertów ratuszowych bo to bedzie przypominam robione za nasze

 20. Masz dowody idź do prokuratury, ale nie pójdziesz prawda? Bo to zwyczajne pomówienie, za które Dziadek Tadek powinien Cię do sądu podać. I mam ogromna nadzieję, że tak zrobi.

 21. Żadne drewno nie wytrzyma w naszym klimacie długo na zewnątrz. Problemem jest mróz, woda zamarza i rozsadza wszystko, nie ma na to rady.
  To elementarna wiedza, z jednej strony, a z drugiej elementarny brak szacunku dla zwyklych ludzi. Przecież wystarczyło się pofatygować i popytać pierwszych lepszych stolarzy. Oczywiście nie tych związanych z przetargiem. Ale to przecież wymaga ruszenia się zza biurka, pewnie trzeba by się może i trochę spocić, u takiego zwykłego stolarza to i klimatyzacji nie ma i kurzu wszędzie pełno. Nieestetycznie, i w ogóle kto to widział żeby rozmawiać z ludźmi. Urzędnicy Przecież nie są od tego oni są od tego żeby wiedzieć lepiej. W końcu nie oni za to płacą, często wręcz przeciwnie to im za to płacą. W żadnej prywatnej firmie żaden Urzędnik nie wytrzymałby tygodnia ze swoją niekompetencją. Szkoda się dłużej rozwodzić….

Comments are closed.