Zdjęcie: Przemysław Keler / Kancelaria Prezydenta RP. Andrzej Duda w trakcie orędzia

Podkarpaccy politycy opozycji rozczarowani decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy, który powierzył Morawieckiemu misję tworzenia nowego rządu.

Duda 6 listopada, o 20:00, wygłosił orędzie. Oświadczył, że misję tworzenia nowego rządu powierza premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Na marszałka seniora, który poprowadzi pierwsze posiedzenie Sejmu (13 listopada), wyznaczył Marka Sawickiego z PSL.

Duda uznał, że pierwszeństwo w utworzeniu rządu po wyborach z 15 października powinno mieć zwycięskie ugrupowanie, czyli PiS, choć partia Kaczyńskiego nie ma większości i nie ma z kim utworzyć koalicji. Czy PiS porwie się na szaloną misję? Nie ma nic do stracenia.

Gotowość przejęcia władzy po 8 latach rządów PiS zgłosiła już obecna opozycja: Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) i Nowa Lewica (razem ma 248 posłów). Na premiera wyznaczyła Donalda Tuska. Dla Dudy okazało się to niewystarczające. 

 

Mateusz Morawiecki będzie próbował udowodnić, że PiS może nadal rządzić w Polsce, choć przeczy temu sejmowa arytmetyka.

Decyzję Andrzeja Dudy już komentują podkarpaccy politycy opozycji. „Jak widać dodawanie to wyższa szkoła jazdy” – skomentował na portalu X (dawny Twitter) Zdzisław Gawlik, szef Platformy Obywatelskiej na Podkarpaciu.

 

Jeszcze przed orędziem Dudy, podkarpacka europosłanka PO Elżbieta Łukacijewska zastanawiała się, komu prezydent RP powierzy misję tworzenia rządu. „Czy weźmie pod uwagę wolę Narodu? Co zwycięży dobro Polski czy dobro PiS-u? – pytała. 

Po orędziu Dudy, Łukcijewska na X przypomniała jego słowa z wywiadu w prorządowej TVP: „Jak masz być prezydentem, musisz być twardy. Tu może przyjdzie dzień, że trzeba będzie podjąć takie decyzje, że człowiek sobie nie wyobraża, że musiałby takie decyzje podjąć”.

„Prezydent Duda miał szansę się wykazać. Niestety, kolejny raz jest głosem PiS” – skomentowała Elżbieta Łukacijewska, dodając grafikę z Dudą i podpisem: „Prezydent gra na zwłokę, a PiS kurczowo trzyma się stołków. Oddanie władzy to tylko kwestia czasu”. 

 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama