Duża inwestycja w północno-zachodniej części Rzeszowa. Za ok. 10 mln zł

Reklama

Ponad 5-kilometrowy odcinek kanalizacji sanitarnej powstanie w północno-zachodniej części Rzeszowa. Ma to rozwiązać problemy z przepustowością kanalizacji zwłaszcza na osiedlu Miłocin oraz w okolicy strefy Dworzysko. 

 

Zdjęcia: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszów

Kanalizacja budowana jest na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie. Inwestycję rozpoczęto od budowy blisko 630 metrów kanalizacji. Prace trwają na razie w rejonie ul. Miłocińskiej.

– Inwestycja dotyczy m.in. osiedli: Miłocin, Baranówka, Staromieście, Pogwizdów Nowy, ale także firm w strefie Rzeszów Dworzysko. To tereny mocno zurbanizowane i stale intensywnie rozbudowywane – mówi Mirosław Pięta, kierownik Jednostki Realizującej Projekt z rzeszowskiego MPWiK.

MPWiK szacuje, że w związku z rozbudową i rozwojem osiedli ilość ścieków trafiających do przepompowni przy ul. Lubelskiej może wzrosnąć nawet pięciokrotnie. – Dotrzymujemy kroku rozwojowi miasta. Na bieżąco rozbudowujemy sieci wodociągowo-kanalizacyjne – mówi Marek Ustrobiński, prezes MPWiK Rzeszów.

Spółka planuje budowę kolektora kanalizacji sanitarnej o średnicy 800 mm od ulicy Kolbego do istniejącej przepompowni ścieków przy ulicy Lubelskiej. Zaplanowano także specjalną kratę mechaniczną przed przepompownią ścieków przy ulicy Wioślarskiej.

– Spodziewany wzrost ilości ścieków powoduje także konieczność wymiany tzw. kraty koszowej – mówi Marek Ustrobiński i dodaje: – Konieczne jest zastosowanie nowoczesnej, automatycznej kraty zgrzebłowej, która przede wszystkim zabezpieczy pompy przed ewentualnym zapchaniem i w skrajnym przypadku unieruchomieniem pompowni.

Inwestycja pochłonie prawie 10 mln zł, jest ona współfinansowana z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama