Reklama

W ramach cyklicznych spotkań z Kinem Konesera widzowie rzeszowskiego Heliosa przy Powstańców Warszawy zobaczą  w najbliższą środę (15 stycznia) o godz. 19.30 film z  2012 roku „Dwa życia” w reżyserii Georga Maasa.

[Not a valid template]

 

Norwegia, rok 1990, właśnie runął mur berliński, na jaw wychodzą polityczne tajemnice skrywane przez kilkadziesiąt lat za żelazną kurtyną. Główna bohaterka “Dwóch żyć” to  dojrzała Katrine Myrdal (Juliane Köhler), która od lat mieszka w Norwegii w otoczeniu najbliższych, ale urodziła się we Wschodnich Niemczech jako dziecko Niemca i Norweżki. Jak wiele jej rówieśników z takich związków, została rozdzielona z rodzicami w czasie wojny i wychowywała się w Lebensbornie. Po wielu desperackich próbach udało jej się uciec z NRD przez Morze Bałtyckie i połączyć z matką, Asą (Liv Ullmann).

Spokój rodziny Myrdal zostaje zakłócony przez wizytę młodego, ambitnego prawnika Svena Solbacha (Ken Duken). Mężczyzna prowadzi śledztwo w sprawie dzieci Lebensbornu – dorastających w placówkach opiekuńczych sierot, które miały służyć do “odnowienia krwi niemieckiej”. W jednej z nich przebywała również Katrine. Solbach namawia ją i jej matkę do zeznawania w procesie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Bohaterka nie chce jednak rozgrzebywać przeszłości, ale musi zmierzyć się ze światem, którego miała nadzieję już nigdy nie oglądać.

GŁOSY PRASY:

Urszula Lipińska, Stopklatka: To już nie prosta opowieść o epizodzie z historii kraju, ale żywy thriller niczym z kart najlepszych pisarzy kryminałów.

Barbara Kosecka, Kino: Potencjał ludzkiego dramatu, jaki kryje się za filmem Maasa, starczyłby w zasadzie na cały serial – tu został skondensowany w półtoragodzinnym dreszczowcu zaczynającym się jak klasyczny film szpiegowski, a potem zaskakującym retrospekcjami i zwrotami akcji.

Paweł Mossakowski, Co jest Grane?: Opowiadana tu historia jest wciągająca i dość niesamowita (i zawiła – trzeba uważać!), a tajemnice przeszłości odsłaniane stopniowo, w starannie odmierzanych porcjach informacji .

httpv://www.youtube.com/watch?v=pejFcKz6ARw

rzeszownews@gmail.com

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: